Kotletēm nav piemērota pilnīgi liesa gaļa, jāņem ar treknuma piedevu, tad kotletes sanāks sulīgākas. Var pat nedaudz pievienot speķi.
Labāk kotletes sanāk, ja izvēlas divu vai pat trīs veidu gaļu, piemēram, kombinējiet liellopu gaļu un cūkgaļu, vēl var pievienot klāt arī putnu gaļu.
Garšīgākas kotletes sanāk no atdzesētas gaļas, nevis saldētas.
Kotlešu masa
Gaļu kotletēm ieteicams izmalt divas reizes, taču, ja šķiet, ka samaltā gaļa nav pietiekami maiga, to var izmalt vēl trešo reizi.
Kotlešu masai ir jāpievieno sīpols. Tas ļoti smalki jāsasmalcina, taču vislabāk sīpolu samalt kopā ar gaļu – to sagriež šķēlēs un maļot ievieto starp gaļas gabaliņiem.
Kotletes ieteicams gatavot tikai no svaigi maltas gaļas. Ja tā tomēr jāsamaļ iepriekš, tad nekādā gadījumā nepievienojiet maizi, garšvielas un sāli.
Maltās gaļas masa ir jāmīca ar rokām – kārtīgi un ilgi. To var pamētāt no rokas rokā vai sviest pret galdu – to dara, lai masa piesātinātos ar gaisu un kļūtu viendabīga, vijīga.
Sulīgumam pie kotlešu masas var piemīcīt tējkaroti augu eļļas vai pāris karošu ledus auksta ūdens.
Maize
Lai kotletes labāk turētos kolā, tām pievieno izmērcēta maizi. Ir nepieciešama nedaudz saziedējusi vai apkaltusi, jo svaiga nederēs – tā nesatur gaļas masas saturēšanai nepieciešamā lipekļa.
Maizes vietā var pievienot arī smalki sarīvētus dārzeņus – kabačus, burkānus, ķirbi, bietes, tie visi kotletēm piedos sulīgumu.
Lai kotletes turētos kopā, maizes vietā gaļas masai var pievienot arī labi saputotu olas baltumu, taču tas padarīs kotletes nedaudz sīkstākas.
Veidošana
Pirms kotlešu veidošanas gaļas masu ieteicams pusstundu atdzesēt.
Lai gaļas masu būtu vieglāk sadalīt porcijās, rokas var samitrināt ar ūdeni.
Veidojot kotleti ar plaukstām, paplikšķiniet pa to, lai tā sanāktu viendabīga, bez «šuvēm» – tādējādi no tās izdalīsies mazāk sulas.
Panēšana
Lai cepot kotletes mazāk zaudētu gaļas sulu, tās panē – tas ir, apviļā miltos. Var izmantot dažādus miltus – parastos un rupja malu, kā arī rīvmaizi – kā baltmaizes rīvmaizi, tā rupjmaizes rīvmaizi.
Panēšanai noder arī sīkas sēkliņas, piemēram, sezama sēkliņas, kā arī sasmalcināti rieksti.
Cepšana
Vislabāk cepšanai izmantot pannu ar biezu dibenu.
Kotletes liek cepties uz sakarsētas, bet ne uz pārkasētas pannas.
Vispirms kotleti 1–2 minūtes cep uz lielas liesmas, tad uguni samazina un to pašu pusi turpina cept vēl 3–4 minūtes. tad kotleti apgriež un ar otru pusi procesu atkārto.
Cepot kotletes groza pēc iespējas maz, lai nesabojātu izveidojušos garoziņu un tādējādi nezaudētu sulīgumu.
Pēc tam kotletes pabeidz gatavot, cepot cepeškrāsnī vai ar mazu uguni sutinot uz pannas zem cieša vāka. Tas ilgst 7–10 minūtes.
Sākot sutināt, kotletēm var pieliet mērci, kurai izmanto vai nu vienkārši skābu krējumu, vai ko komplicētāku.
Nekad krējumam nepievienojiet ūdeni, lai it kā mērces sanāktu vairāk! Ūdens pievienošana sabojās kotletes, jo atšķaidīs to iekšējo gaļas sulu.
Kotletes gatavību var noteikt, iedurot koka irbulīti – ja izdalās dzidra, caurspīdīga sula, tās ir gatavas. Vispārinot – ja kotletes ceptas apmēram 20 minūtes un no tām vismaz 5–7 zem vāka, tad tām ir jābūt gatavām.