Bole, atsvaidzinošs dzēriens mājas ballītēm

Bole ir atspirdzinošs dzēriens, ko parasti pagatavo dažas stundas pirms pasniegšanas, izmantojot trīs dažādu veidu alkoholiskos dzērienus un pievienojot augļus un aromātiskas garšvielas. To šķietami varētu dēvēt par aristokrātisku franču dzērienu, kuru savulaik labprāt baudīja pats Napoleons Bonaparts kopā ar savu mīļoto sievu Žozefīni, tomēr boles dzimtene ir Anglija. Sendienās to gatavoja lielā apaļā traukā, kas līdzinājās bumbai, un no tās («bowl» – angliski «apaļa bļoda») bole iemantojusi savu nosaukumu.

Boli parasti gatavo 10 personām, tai ir īpatnēja gatavošanas tehnoloģija un noteiktas receptes. Dzērienu var pagatavot stiprāku, vieglāku un pat bezalkoholisku, taču tam jābūt ledusaukstam(atdzesētam), turklāt nedrīkst pievienot ledu, lai dzeramais nekļūtu ūdeņains. Vissmalkāk boles gatavošanas tradīcijas ir izkoptas Ziemeļu valstīs, kur ražo vīnu – Vācijā, Skandināvijā. Kā rāda pieredze, tas ir arī apbrīnojami viltīgs dzēriens, jo tās baudītājiem par klupšanas akmeni var kļūt daudzums – bole ir tik garšīga, ka grūti pārtraukt tās lietošanu. Daudzo augļu dēļ tā lieliski garšo arī kā deserts.

Boli var gatavot no dažādiem vīna tipa dzērieniem, izmantojot baltvīnu, sarkanvīnu un šampanieti vai dzirkstošo vīnu. Šādā gadījumā ieteicams, lai viens no tiem būtu saldais, otram – pussaldais, bet trešais – sausais. Taču asumiņam var kādu no vīniem aizstāt ar mazāku devu stiprā alkohola – rumu, konjaku, degvīnu. Arī otra vīna vietā var izvēlēties kādu citādāku alkoholisko dzērienu. Šampanietis ir gandrīz vai obligāta sastāvdaļa, taču to var aizvietot arī ar gāzētu minerālūdeni – tā ir sastāvdaļa, kuru pievieno pēdējo un pēc tam vairs dzērienu nemaisa. Ja gribam iepriecināt mazākos ģimenes locekļus, tad boli gatavo no dažādām augļu sulām un bezalkoholiskā bērnu šampanieša. Šai. Asumiņam lielajam kokteilim var pievienot mazliet., vajadzības gadījumā to var aizvietot ar bezalkoholisko bērnu šampanieti, radot kādu prieciņu arī bērniem.

Šī dzēriena pievilcības noslēpums ir ogas un augļi. Starp citu, tieši tie jāsagatavo vispirms. Ziemā lieliski noderēs arī konservēti vai sasaldēti augļi. Parasti izmanto tikai saldos ķiršus, kuriem noteikti jāizņem kauliņi. Savukārt zemenes un avenes pirms ievietošanas traukā nomazgā ar aukstu ūdeni, lai tās nekļūtu mīkstas. Nav ieteicams izmantot tādas vīnogas, kurām ir cietas un biezas mizas. Parasti šo dzērienu aromatizē ar citrona miziņu, kanēli, krustnagliņām.

Viselegantāk ir gatavot un pasniegt boli tai piemērotā speciālā stikla trauku komplektā, kas sastāv no bļodveida trauka ar vāku, smeļamā kausa, dzeramajiem kausiem ar osām un karotītēm. Ja mājās nav boles servīzes, var izlīdzēties ar jebkuru piemērota tilpuma stikla trauku, zupas kausu, platām limonādes glāzēm un tējkarotēm vai augļu iesmiņiem.