Brīnumaugs moringa

Moringa ir sausumizturīgs ātraudzīgs krustziežu rindas koks, kas satopams tropu un subtropu zonā dažādās pasaules malās. Tam ir tik daudz vērtīgu īpašību, ka tas ieguvis super pārtikas auga nosaukumu un kļuvis populārs visos platumu grādos.

Moringas izcelsmes vieta ir Himalaju dienvidu priekškalnes, taču to plaši kultivē ne tikai Indijā, bet arī Āfrikas valstīs, Centrālajā un Dienvidu Amerikā. No iestādīšanas brīža desmit mēnešu laikā koks sasniedz trīs metru augstumu, un ir izmantojamas ir pilnīgi visas tā daļas. Pārtikā un veselības uzlabošanai lieto tā gan pākstis ar sēklām, gan ziedus, lapas, mizu, saknes, no stumbra iegūst koksni, bet koka ēnā var patverties no dedzinošajiem silto zemju saules stariem. No moringas sēklām iegūst eļļu, kurai ir izteiktas pretmikrobu īpašības, turklāt tā ļoti ilgi nebojājas un ir izmantojama ļoti dažādiem mērķiem, piemēram, kosmētikā tā ir izcils matu kopšanas līdzeklis, tehniskajā sfērā – smalka smērviela, kulinārijā taukviela cepšanai. Kaut gan, protams, grūti aptvert, kā ar vienu un to pašu produktu var aizdarīt salātus un iesmērēt detaļas... Āzijas tautu virtuvē moringas lapas un saknes izmanto salātiem un piedevām. Veikalos visbiežāk var nopirkt tieši kaltētas lapas. Tām jābūt dabiski žāvētām vai kaltētām zemā temperatūrā – ir izpētīts, ka tādā gadījumā tās satur:

  • 17 reizes vairāk kalcija nekā piens,
  • 7 reizes vairāk C vitamīna nekā apelsīni,
  • 4–10 reizes vairāk A vitamīna nekā burkāni,
  • 15 reizes vairāk kālija nekā banāni,
  • 25 reizes vairāk dzelzs nekā spināti,
  • 36 reizes vairāk magnija nekā olas.

Neskatoties uz šādu neticamu vērtību, pavāri par lapām augstāk vērtē koka saknes un mizu. To izmanto ne tikai kulināriem, bet arī ārstnieciskiem nolūkiem – profilaksei pret astmu un kā līdzekli nieru slimību gadījumos. Moringas lapu uzlējums stabilizē asinsspiedienu, ziedi ir teicams pretiekaisuma līdzeklis, pākstis palīdz pret locītavu sāpēm, saknes izmanto reimatisma ārstēšanai, bet miza uzlabo gremošanu. Un tā ir tikai daļa no uzskaitījuma... Kosmētikā moringas eļļa ir viens no labākajiem matu atjaunošanas līdzekļiem, kas piedevām attīra arī galvas ādu un palīdz ādas slimību gadījumos, bet sejas kopšanas procedūrās noder paplašinātu poru tīrīšanai, bojātas ādas virskārtas uzlabošanai un krunciņu mazināšanai. Tā veicina arī iedegumu, jo stimulē melanīna veidošanos ādā.

Kā tēja un uztura bagātinātājs

Arī pie mums, visbiežāk interneta veikalos, var iegādāties moringas produktus. Vārot tēju, uz glāzi ūdens parasti ņem vietu tējkaroti sasmalcinātu lapu. Dzēriens sanāk visai maigs, tam pēc vēlēšanās var pievienot citrona šķēlīti, nedaudz sasmalcinātas ingvera saknes vai medu. Pēc tējas izvilkuma sagatavošanas lapās vēl ir palicis tik daudz vērtīgu vielu, ka tās ir vērts apēst. Atdzesēta tēja noder slāpju dzesēšanai karstā laikā. Sausas lapas var izmantot līdzīgi garšvielām un piebērt pie zupām, sautējumiem un omletēm – labāk to darīt pēc noņemšanas no pavarda, lai saglabātos vairāk vērtīgo vielu, kas karstuma ietekmē, protams, iet mazumā. Ja lapu pulveri iekaisa salātos, tad nekādu īpašu garšu gan nejūt. Svaigas moringas lapas izmanto līdzīgi spinātiem, termiskajai apstrādei cenšoties pakļaut pēc iespējas īsāku laiku.