Lai ķirbjus sagatavotu garšīgi, vēlams zināt, kādai grupai tie pieder un kam vislabāk noder. Protams, nevar nosaukt visas daudzās ķirbju šķirnes, taču, lūk, neliels ieskats par izplatītākajām!
Sviesta ķirbji ir garenas formas, tumši zaļi, vēlāk dzeltenbrūnu mizu. Trīs ceturtdaļas augļa, sākot no kātiņa, ir bez sēklotnes – tā atrodas ķirbja resnākajā galā. Miza ir gluda, elastīga, mīkstums – oranždzeltens, blīvs, salds ar arbūzam līdzīgu smaržu. Augsts organiskā želatīna un cietes saturs. Lieliski sulās, salātos, svaigai lietošanai, cepti, dažādu ēdienu pagatavošanā. No šīs grupas ķirbjiem tiek vārītas labākās ķirbju marmelādes un ievārījumi, ceptas picas, par pamatni izmantojot ķirbju šķēlītes. Pēc sablendēšanas kokteilī vai izspiešanas sulā ķirbis kļūst recekļains. Tie ilgi glabājas, nezaudējot garšas kvalitāti – aizgriezti pārklāj griezuma vietu ar želatīna kārtu, un tādu ķirbi iespējams saglabāt svaigu līdz pat mēnesim.
Sulu–salātu ķirbju grupai pieder tādi ķirbji, kuri savu nosaukumu ieguvuši gadu desmitiem ilgā tautas atlases procesā. Sulu var izspiest no jebkura ķirbja, taču sulu–salātu ķirbjiem ir salda garša un sulīga konsistence. Tie lieliski izmantojami salātiem, tos var žāvēt sukādēs, pievienot dažādiem ēdieniem, maizes cepšanā u.c.
Riekstu ķirbju grupai pieskaita ķirbjus ar blīvu, stingru, kraukšķīgu mīkstumu – tā saucamos graužamos ķirbjus. Mīkstums ir salds un var būt gan graudains, gan arī blīvs. Garša atgādina riekstu kodolu garšu, dažiem ķirbjiem tā vairāk līdzinās burkānu konsistencei. Šādi ķirbji labi garšo svaigi, nelielās formas ļauj tos izmantot cepšanai, pildīšanai. Ķirbja sula ir piesātināta, salda.
Muskata ķirbjiem piemīt īpatnēja muskata smarža un raksturīga riekstu piegarša. Tie ir ļoti sulīgi, piemēroti sulu spiešanai vai svaigi salātos, bet noder arī konservēšanai.
Vasaras ķirbjiem jeb zīļveida ķirbīšiem nosacīti pieskaita gan krūmveida, gan stīgojošos ķirbjus ar nelieliem apaļiem un zīļu formai līdzīgiem augļiem. Augļu mīkstums ir bāli dzeltens ar riekstiem līdzīgu garšu. Augļiem ir mazs sulas saturs un tie ilgi glabājas. Nelielā izmēra un skaistā mizas krāsojuma dēļ ļoti iecienīti kā cepamie podiņi. Izmanto dažādu ēdienu pagatavošanā, grilē, lieto kulinārijā u.c.
Habarda ķirbjos bez visām citām ķirbjos esošajām vielām un minerāliem ir ļoti daudz želatīna, kas tik ļoti vajadzīgs kauliem, nagiem un saistaudiem. Šajos ķirbjos ir salīdzinoši maz sulas, to mīkstums atkarībā no šķirnes ir dzeltenoranžs, blīvs, atgādina olu dzeltenumu. Vēlams lietot svaigu, bet mizu kaltē un pulveri pievieno ēdienam. Tie ir arī miltaini, lieliski noder kūkām, tostarp siera kūkai, salātiem, tumīgai zupai.
Spageti ķirbis ir visnoslēpumainākais no visiem. Tam ir tādas šķiedras kā spageti – sanāk «divi vienā». Gatavo, ielejot tajā mērci, tad liek krāsnī un, kad gatavs, ēd kā «spageti» – tikai no ķirbja.
Kas jāzina, gatavojot ķirbi
Ķirbjiem nav izteiktas savas garšas – to mīkstums ir nedaudz saldens. Lai to izceltu, gatavojot saldos ēdienus un desertus, mēdz pievienot dažādas garšvielas – kanēli, kardamonu, muskatriekstu, savukārt citām ēdienu kategorijām, piemēram, ķirbju un gaļas sacepumam, noderēs koriandrs, kumins, čili piparu pulveris. Cepšana cepeškrāsnī pastiprina ķirbju garšu, savukārt vārīšana un tvaicēšana to padara neizteiksmīgāku.
Vērtīgie ķirbju sēkliņu milti
Ķirbju sēklu miltus pie mums visvienkāršāk var iegādāties interneta veikalos. Vairākās valstīs, kur iegūst ķirbju sēklu eļļu, tie ir šīs ražošanas procesa blakusprodukts. Tiesa, tā nav lēta prece, taču, ja šo dārza augu audzējam paši, tad ziemas vakaros, skatoties televīziju, ķirbju sēkliņas var iztīrīt no čaulām, nedaudz apgrauzdēt un tad kafijas dzirnaviņās samalt – sanāks pašu gatavots ekoloģisks produkts. Ķirbju sēkliņu milti ir lieliska piedeva pie dažādām mērcēm, zupām un salātiem. Ja tos pievieno kviešu miltiem, tad mīklas izstrādājumi sanāks gaisīgāki, turklāt ilgāk nesacietēs un maize – nepelēs.