Cidoniju laiks oktobris

Septembra beigās un oktobrī, kad citas dārza veltes jau sagūlušas pagrabos un pieliekamajos, ir laiks novākt krūmcidonijas jeb henomeles, sauktas arī vienkārši par cidonijām. To augļus mēdz dēvēt par ziemeļu citroniem, un tiem patiesi piemīt daudz dažādu vērtīgu īpašību.

Krūmcidoniju cietajos, sēklām bagātajos ābolīšos koncentrēti vitamīni, kas labvēlīgi ietekmē asinsriti, vairogdziedzeri un jo īpaši noder infarkta profilaksei, kā arī išēmiskās sirds slimības un vairogdziedzera problēmu gadījumā. Savukārt lielā C vitamīna devas dēļ vai izmantot temperatūras pazemināšanas nolūkā un imunitātes paaugstināšanai. Krietnais pektīna daudzums labvēlīgi ietekmē zarnu traktu, mazina tajā iekaisuma procesus. Šie augļi arī normalizē hormonālo līdzsvaru, kas ir ļoti nozīmīgs diabēta slimniekiem. Tie ieteicami aptaukošanās gadījumā un lai mazinātu stresu, labvēlīgi ietekmē elpošanas orgānus, dziedē bronhus un palīdz pret astmu. Farmakoloģijā šos augļus izmanto, lai gatavotu zāles urīnizvades slimībām un alerģijām.

Taču henomelēm kā jebkuram līdzeklim piemīt arī īpašības, no kuru iedarbības ir jāizvairās. Nav ieteicams pārtikā lietot nekarsētas henomeļu sēklas, jo svaigā veidā tās satur cilvēkam nevēlamas vielas. Savukārt augļu mizas kairina balss saites un var pat izraisīt balss zudumu, tāpēc nemizotus krūmcidoniju augļus savā ēdienkartē nevajadzētu iekļaut dziedātājiem, skolotājiem un citiem oratoriem, piemēram, runīgiem Saeimas deputātiem.


Kā pareizi…

… izvēlēties?

Henomelēm ir patīkama smarža. Gatavi augļi ir dzeltenīgi. Ja miza tomēr zaļgana, tas nozīmē, ka auglis vēl nav nogatavojies, savukārt tumša krāsa norāda uz pārgatavošanos. Raugieties, lai augļiem nebūtu tumši plankumi, iespiedumi vai kādi citi defekti.

… uzglabāt?

Glabāšanai vispiemērotākā ir sausa, tumša vieta. Ja iegādāti negatavi augļi, tos nogatavina istabas temperatūrā, bet gatavi vairākas nedēļas saglabāsies svaigi ledusskapī. Ja henomeļu ābolīšus nomizo, izgriež serdes un sasmalcina, tad tos var uzglabāt saldētavā.

… gatavot un ēst?

Šie augļi līdzīgi āboliem pēc nomizošanas ātri oksidējas, tas ir, paliek brūni, tāpēc tie ir tūlīt jāgatavo. Var jau arī apslacīt ar citronu sulu un tā kādu laiku paturēt, taču jāatceras, ka henomeles pašas par sevi ir skābas. Starp citu, virtuvē tās ir labs citronskābes un etiķa aizvietotājs, piemēram, gatavojot ķirbju ēdienus. Nelielās devās šo augļu sula piedod vajadzīgo skābumu un papildus piešķir īpašas garšas nianses.

Svaigas cidonijas parasti neēd, tās vai nu pievieno kādiem ēdieniem, vai arī gatavo dažādus dzērienus, kārumus un saldos konservus – sīrupus, pastilas, džemus, sukādes, ievārījumus, vīnus utt.