Citrons: veselībai, skaistumam, saimniecībā

Par citronu vērtīgumu jo īpaši atceramies tad, kad esam saaukstējušies, taču būtu ļoti ieteicams tos lietot arī ikdienā.

Visi zina, ka tie satur daudz C vitamīna, kurš sekmē citronu vērtīgās antioksidanta izpausmes, piedaloties imunitātes celšanas procesā, veicinot vielmaiņu un stiprinot asinsvadus. Taču tajos ir arī B grupas vitamīni (B1, B2, B3, B5, B6), kā arī A un E vitamīns un tādas organismam nepieciešamas minerālvielas kā kalcijs, kālijs, nātrijs, dzelzs, magnijs, fosfors, varš un cinks.

 

Glāze ūdens ar citronu

No glāzes ūdens un citrona sulas var pagatavot īstu dzīvības eliksīru! Regulāri dzerot to pirms ēšanas, mēs labvēlīgi ietekmēsim savu organismu. Pirmkārt, citroniem piemīt antiseptiskas īpašības un tie sargā pret baktērijām un vīrusiem, nostiprina imūnsistēmu. Otrkārt, tie sekmē skābju un sārmu līdzsvaru organismā. Kā zināms, katram produktam ir tāds rādītājs kā skābuma līmenis – proti, sagremots kuņģī, tas izdala vai nu skābi, vai sārmu. Ja skābes ir vairāk, tā traucē šūnu dabiskajai atjaunotnei un vielmaiņai. Lai tā nenotiktu, speciālisti iesaka ievērot līdzsvaru dažādu produktu lietošanā un dzert ūdeni ar citronu, jo, lai arī skābs pēc garšas, uzņemts tas veido sārmainu reakciju. Turklāt citronūdens pēc sastāva un struktūras ļoti līdzinās videi kuņģī. Izdzerot to10–15 minūtes pirms ēšanas, kuņģis tiks sagatavots gaidāmajam darbiņam – nebūs problēmu ar dabisku skābju izdalīšanos.

Vēl ūdenim ar citronu piemīt maigas urīndzenošas īpašības, tas veicina ātru organisma attīrīšanos, nekairinot urīnceļus. Ir noderīgs arī ādai, jo novērsīs tās sausumu, to «padzirdinot no iekšpuses», kā arī sekmēs tumšo plankumu pazušanu un samazinās grumbas, jo izvada no asinīm sārņvielas. Vēl viens plus – citronūdens sekmē vēlmi notievēt. Cilvēki nereti jauc bada sajūtu ar slāpēm un tāpēc savas slāpes «apēd». Labāk izdzert glāzi ūdens, un viss nostāsies savā vietā – turklāt, citrona sula satur pektīnu, kas lieliski palīdz remdēt bada sajūtu.

Jo īpaši citronu sulu ieteicams lietot podagras un sāļu nogulsnēšanās gadījumā, holesterīna mazināšanai, apetītes uzlabošanai, kā arī pazeminātas kuņģa skābes gadījumā. Citrona sula var palīdzēt pat radikulīta slimniekiem – tās lietošana pakāpeniski atjauno sāpošās vietas jutīgumu. Daudzās sklerozes ārstēšanas receptēs iekļauta citronu sula. To izmanto arī, lai šķīdinātu nierakmeņus. Taču jārēķinās, ka reizēm citrusa augļi diemžēl var izraisīt arī alerģiju.

Starp citu, ar citronu sulu senatnē rakstīja slepenas vēstules. Tā pēc nožūšanas kļuva neredzama, bet, lai rakstītais atklātos, papīra lapu vajadzēja pasildīt virs sveces liesmas.

Pavāra ieteikumi

  • Citroni uzglabājas vislabāk no visiem citrusaugļiem un saglabā vitamīnus visas ziemas garumā. Taču, pērkot veikalā, nevajadzētu izvēlēties pārāk lielus citronus ar biezu mizu – tie var izrādīties veci! Citrona augļi pirmajā nogatavošanas gadā paši nenokrīt no koka. Ja tie rudenī netiek nogriezti, tad pavasarī atkal kļūs zaļi un vasarā gatavojas pa otram lāgam, kļūstot ievērojami lielāki. Diemžēl tajos vērtīgo vielu ir daudz mazāk nekā jaunajos.
  • No citrona varēs izspiest vairāk sulas, ja to pirms tam pāris minūtes paturēs karstā ūdenī. Ja citronu pirms sagriešanas šķēlēs aplej ar verdošu ūdeni, kas kļūst vēl smaržīgāks.
  • Citroni labi uzglabājas tikai ledusskapī, tos var ietīt pergamentā vai tā aizstājējā – cepamajā papīrā, bet, ja citronu novieto uz aukstām smiltīm, tas lieliski saglabāsies pat vairākus mēnešus... (Tiesa, smiltis ledusskapī negribas novietot...)
  • Parasti mājas cepumi garšo labāk, ja mīklai pievieno nedaudz sarīvētas citrona miziņas. No tām var arī pagatavot sukādes.
  • Žāvētu citrona miziņu bez baltās daļas var sasmalcināt kafijas dzirnaviņās vai blenderī līdz miltu konsistencei. Tāds pulverītis receptēs aizstās citronu ekstraktu. To var arī sajaukt ar cukuru, un pēc pāris dienām tāds citronu cukurs daudzās receptēs aizstās parasto cukuru un citronu.

 

Kosmētikas līdzeklis

Citrons ir lielisks palīgs skaistuma saglabāšanā. Lai atbrīvotos no vasaras raibumiem un pigmentu plankumiem, seju katru dienu tīra ar citrona šķēlīti. Mīkstus, lūstošus, trauslus un spīdumu zaudējušus nagus nostiprina, regulāri norīvējot ar citrona sulā samitrinātu tamponu.

To izmanto arī sejas maskās. Sausai ādai samaisa 1 ēdamkaroti krējuma ar 1 tējkaroti medus, citrona sulas un rīcineļļas, uzklāj uz sejas ādas 7–10 minūtes pirms rīta mazgāšanās, vai arī uz attīrītas ādas vakarā. Rezultāts nebūs ilgi jāgaida, jo āda ātri vien kļūs ievērojami gludāka. Taukainai ādai sakuļ olu baltumu un pievieno1 tējkaroti citrona sulas, uzklājiet uz sejas vairākas reizes ar intervālu 5–7 minūtes. Pēc 20 minūtēm noņemiet ar tējā samitrinātu vates tamponu.

Noder ne tikai sejai. Lai mīkstinātu elkoņu, ceļgalu un papēžu ādu, to var paberzt ar citrona pusīti, uz kuras uzbērts nedaudz sodas. Pēc tam kārtīgi nomazgā, noslauka un iesmērē ar barojošu krēmu. Var arī pagatavot citrona skrubi ķermenim – pusglāzi cukura un sasmalcinātu viena citrona mizu sajauc ar olīveļļu līdz krējuma konsistencei. To uzklāj uz tīras, mitras ādas vai ar speciālu cimdu iemasē un noskalo. Kontrasta duša pastiprinās šī mājas skaistumkopšanas līdzekļa iedarbību pret ādas novecošanos.

Krāsotus matus pēc mazgāšanas ar šampūnu skalo ar ūdeni, kuram pievienota citrona sulu – uz 1 litru ūdens 1 ēdamkarote citrona sulas. Šis līdzeklis lieliski nostiprina matus un dara tos spīdīgus. Savukārt pret blaugznām 3 ēdamkarotes rīcineļļas vai olīveļļas samaisa ar 2 ēdamkarotēm citronu sulas, iegūto maisījumu ierīvē galvas ādā, uzliek galvā plastmasas maisiņu un tura 15–20 minūtes, pēc tam izmazgā galvu ar šampūnu.

 

Noderība saimniecībā

  1. Citrons ir pazīstams ar savām antibakteriālām īpašībām. Lai izvairītos no pelējuma virtuves plauktos, tos izņem, notīra, aplej ar verdošu ūdeni, paberž ar citrona mizu un uz kādu brīdi atstāj. Pēc tam noskalo zem tekoša ūdens un nosusina.
  2. Ziemā dzīvokļos ar centralizēto apkuri bieži vien ir pārāks sauss gaiss. Lai padarītu to svaigāku un paaugstinātu mitrumu, uzliekam uz pavarda katlu ar ūdeni un citrona mizu un vāra uz lēnas uguns, ļaujot nedaudz pagarot. Tikai nevajag to darīt vakarā, jo citrona ēteriskās eļļas uzmundrina un var traucēt aizmigt.
  3. Citronu miza, kas palikusi pēc vārīšanas, lieliski noder, lai notīrītu atkritumu kasti, jo nogalina baktērijas un mazina smaku.
  4. Citrons lieliski noder tējkannas tīrīšanai. Lai atbrīvotos no nosēdumiem, tējkannā ielej ūdeni, pieber sagrieztu citrona mizu un visu uzvāra. Pēc tam ļauj turpat atdzist un iedarboties vienu stundu, bet pēc tam tējkannu izmazgā. Ja nosēdumu ir ļoti daudz, procesu var nākties atkārtot vairākas reizes.
  5. Mikroviļņu krāsnis mēdz tā nosmērēties, ka traipus grūti notīrīt un nomazgāt. Lai to atvieglotu, traukā ielej ūdeni un ievieto sagrieztu citronu mizu. Mikroviļņu krāsni ieslēdz uz maksimālo jaudu uz 5 minūtēm. Pēc tam atliek vien traipus noslaucīt.