Dažādie olu gatavošanas veidi

Daudzās ģimenēs olas ir teju neatņemama sastāvdaļa ikdienas maltītēs, tāpēc svētku laikā to likšana galdā var šķist garlaicīga. Tomēr velti tā domāt, ja neesat izmēģinājuši teju visas šī produkta gatavošanas variācijas. Olu garšu dažādība nebūt neaprobežojas vien ceptā un vārītā veidā, tāpēc mēnesī, kad olas ledusskapī ir biežāk nekā parasti, piedāvājam virtuvē radoši izpausties.


Cepšanas variācijas

Šķiet, kā gan varētu vēl interesantāk izcept olu, ja ne uzsist to uz sakarsētas pannas un gaidīt, kamēr tā izcepas līdz vēlamajai konsistencei. Un tomēr – neizmēģinot kaut ko citu uzzināt nevar. Šo vienkāršo versiju var papildināt ar dažādām piedevām, piemēram, iepriekš strauji apcepot šampinjonus, bekonu vai spinātus un tad uzsist virsū olu, lai tā sacepas kopā. Atcerieties, ka, cepot olas, panna iepriekš jāsakarsē bez taukvielām, tad jāpakarsē ar tām un tikai tad var iesist olu, lai tā izceptos pēc iespējas gardāka – ar mīkstu viduci un kraukšķīgām maliņām. Ja tīk vienmērīgi izceptas olas, raugieties, lai uguns būtu lēna un pannai noteikti uzlieciet vāku. Ja labpatīk nedaudz apceptas olas, lai dzeltenums pārdurot skaisti izplūst pa šķīvi, cepiet uz lielas uguns, vāku neliekot un vislabāk uz čuguna pannas.

Ja pannā ceptās olas jau visvisādos veidos izmēģinātas, izmantojiet mafinu pannu vai nelielus karstumizturīgos traukus, kuros parasti gatavo «creme brulee». Iesmērējiet formiņas ar sviestu vai eļļu, ieklājiet bekonu, sarīvētu sieru, zirnīšus, kukurūzu, tomātu gabaliņus vai ko citu, tad iesitiet katrā iedobē pa olai un cepiet cepeškrāsnī. Šādi gatavotas olas ļoti labi garšos, ja virspusē uzkaisīsit smalki sakapātus garšaugus un cieto sieru. Tāpat varat variēt ar garšvielām – šķipsna čili pulvera vai karija viennozīmīgi padarīs brokastis interesantākas.


Omlešu dažādība

Arī omletēm ir neticami daudz variāciju, lai tās padarīt interesantākas garšu kārpiņām. Tās var cept bez piedevām un ar tām, iepriekš apcepot, piemēram, sēnes, tomātus, papriku vai gaļu, tāpat var gatavot pārlocītās omletes ar sātīgiem pildījumiem. Omlešu gatavošanā ņemiet vērā zelta likumus – vienam cilvēkam rēķina divas olas. Olas vispirms sakuļ atsevišķi un tikai tad pielej ūdeni, pienu vai saldo krējumu, lai tā būtu pufīgāka, un to iemaisa, nevis iekuļ ar putojamo slotiņu. Jebkura omlete jācep uz lēnas uguns un zem pannas vāka, lai tā nepiedegtu apakšā un nebūtu jēla virspusē.


Citādāk vārītas 

Kā zināms, arī olu vārīšana var būt sava veida māksla. Ja vēl neesat atklājuši, kur meklējams īstais noslēpums, lai olas novārītu tā, ka čaumalu pēc tam var viegli nolobīt, nepaņemot līdzi daļu olu baltuma, tad ziniet – ir svarīgi olas iemērkt aukstā ūdenī un tad likt katliņu uz uguns karsēties. Turklāt olām jābūt pilnīgi pārklātām ar ūdeni. Palīdz arī tas, ja pievieno ēdamkaroti vai vairāk etiķa vai citronu sulas. Savukārt pēc vārīšanas beigām olām jāļauj atdzist aukstā, tekošā ūdenī. Nelīdzēs, ja vienreiz aplies ar aukstu ūdeni – tas visai ātri sasils, tāpēc vai nu ūdens jānolej un jānomaina ik pa brīdim, vai tam aukstam jāļauj tecēt traukā dažas minūtes.

Olu cietība ir atkarīga no vārīšanas ilguma: ja vāra aptuveni trīs minūtes, tad baltuma virspuse būs cieta, bet daļa no tā un dzeltenums paliks šķidri, bet, ja vāra piecas minūtes, baltums būs vienmērīgi ciets, savukārt dzeltenums – vēl šķidrs. Tikām, ja vēlaties cieti novārītu olu, jāvāra 10 minūtes.

Ja šādi vārītas olas ir ikdiena, kaut reizi pamēģiniet novārīt olas bez čaumalas. Tas tikai izklausās ellišķīgi sarežģīti, bet patiesībā ir vieglāk par vieglu. Vispirms katliņā uzvāra ūdeni, bet pa to laiku mazākos trauciņos, kas nav pārāk dziļi iesit olas bez neviena čaumalas gabaliņa – tā būs vieglāk ieslidināt olu ūdenī. Kad ūdens jau vārās, tam pievieno ēdamkaroti etiķa vai citronu sulas un ar dakšiņu vai karoti samaisa ūdeni tā, lai vidū veidojas tāds kā virpulis un ūdens griežas. Šajā brīdī ātri jāieslidina ola ūdenī. Ola aprausies, baltums pamazām kļūs cietāks un jau pēc 2–3 minūtēm tā būs gatava ēšanai. Kad ola gatava, to izņem ar putu karoti un uzreiz pasniedz. Ja vēlaties, lai dzeltenums ir šķidrāks, pietiks ar divām minūtēm, bet cietāk novārītai olai vajadzētu vārīties trīs minūtes. Atcerieties, ka šādi katra ola jāvāra atsevišķi!