Fakti par kukurūzu

  • Kukurūza ir viens no visplašāk audzētajiem kultūraugiem pasaulē. 100 grami kukurūzas graudu vidēji satur 3,5 g olbaltumvielu, 1,2 g tauku un 16 g ogļhidrātu, no kuriem aptuveni 3 g ir balastvielas. Kukurūzā ir arī daudz B grupas vitamīnu – riboflavīns, tiamīns, niacīns, folskābe, tāpat C vitamīns un vairākas minerālvielas – kālijs, magnijs, cinks, fosfors u.c. Viena vidēja izmēra kukurūzas vālīte satur 110 kcal, 1,3 g tauku un 26 g ogļhidrātu.
  • Svaigu kukurūzas vālīšu lapas ir zaļas, bet graudiņi − koši dzelteni. Ja graudiņā iegriež ar nazi, no tā iztek balta, pienam līdzīga sula − tas nozīmē, ka kukurūza ir pilnbriedā. Tādas vālītes, kuru graudiņi ir bālgani vai pat sačokurojušies, nevajadzētu iegādāties. Līdzko kukurūza ir novākta, tajā strauji veidojas ciete, tāpēc vālītes jāsagatavo ēšanai pēc iespējas ātrāk.
  • Gatavojot vārīšanai vai cepšanai, noloba kukurūzas vālītes zaļās lapas, pēc tam ar asu nazi virzienā no vālītes tievākā gala uz resnāko atdala graudiņus.
  • Lai pagatavotu veselas vālītes, tās liek verdošā ūdenī un vāra mīkstas 10–15 minūtes, atkarībā no vālītes lieluma (ūdeni nesāla, lai graudiņi vārot nepaliktu cieti). Tās pasniedz, pārkaisītas ar sāli un rīvētu cieto sieru, pēc vēlēšanās var arī pārliet ar kausētu sviestu.
  • Mazas vālītes vairāk piemērotas cepšanai vai grilēšanai, tās lieliski garšo ar vistas gaļu. Mazas konservētas kukurūzas vālītes var pārgriezt gareniski uz pusēm vai sagriezt ripiņās, tās lieliski noder kā piedeva lapu salātiem.
  • Kāpēc popkorns paukšķ? Ikvienā kukurūzas graudiņā ir nedaudz ūdens, kuru ietver blīva, stingra ciete. Graudus uzkarsējot, ūdens pārtop tvaikā, un spiediens liek graudiem uzsprāgt. Dažviet audzē pat īpašu kukurūzu, kas ir sevišķi piemērota popkornam.