Grilēti un cepti augļi

Viens no pārtikas produktu siltapstrādes paņēmieniem ir cepšana – gan uz pavarda vai cepeškrāsnī, gan arī grilēšana. Cepti āboli uzskatāmi par latviešu virtuves desertu klasiku, taču arī ar citiem augļiem tā var rīkoties, turklāt tos var izmantot ne vien kā desertu, bet arī kā piedevu gaļas, zivju u.c. ēdieniem.

Cepšanai cepeškrāsnī vai uz grila restītēm novietotā folijas loksnē un pat uz iesma vai ugunskurā ir piemēroti daudzi augļi – ne vien āboli un bumbieri, bet arī ananasi, citrusaugļi, mango un pat rabarberi. Mazāk noderīgi ir mīksti augļi un ogas, jo tie grilējot pār mēru sašķīst. Pirms cepšanas vai grilēšanas augļus var nosmērēt ar medu vai apkaisīt ar cukuru, tos parasti grilē nelielā karstumā. Tie lieliski garšo, pasniegti kopā ar kādu interesantu mērci, piemēram, nedaudz skābā krējuma var sakult ar maskarpones sieru, pievienot nedaudz cukura un kādu pilienu vaniļas vai mandeļu esences. Tāpat lieliski noder jogurta vai saldējuma piedeva.

  • Uz iesma cepti āboli. Stingrus ābolus uzver uz iesma un novieto ļoti tuvu ugunij. Kad miza sāk piebriest un lobīties – apmēram pēc 5–8 minūtēm, ābolus apviļā cukurā un turpina cept, kamēr cukurs izkūst un augļi pārklājas ar karameles kārtiņu.
  • Grilēti āboli. Ābolam izgriež serdi un viducī iepilda masu, kas pagatavota, samaisot rozīnes ar sviesta piciņu, cukuru un garšvielām – kanēli vai vaniļas pāksts gabaliņu. Ābolu ietin pietiekami lielā folijas loksnē un cep uz grila, vienreiz apgrozot, gatavu. Ābolus – šādi sagatavotus, kā arī bez pildījuma var cept arī ugunskura pelnos, tikai tad tos ietin dubultā folijas loksnē. Līdzīgi pelnos gatavojami arī bumbieri, aprikozes, plūmes, persiki, apelsīni, banāni, ananasi u.c. augļi.
  • Grilēti bumbieri gatavojami līdzīgi āboliem. Bumbierus pārgriež, izdobj serdi un vidu pilda ar masu, kas pagatavota no maltām mandelēm (50 g), ēdamkarotes sviesta un liela olu dzeltenuma, kas kārtīgi saputots ar 1–2 ēdamkarotēm cukura. Katru bumbiera pusīti rūpīgi ietin folijā un cep uz karsta grila, līdz brīdim, kad augļi top mīksti. Bumbierus var cept arī veselus uz iesma, tad tie noder pie putnu un cūkas gaļas un jūras veltēm.
  • Grilēts ananass. Augli pirms grilēšanas sagriež gareniski ceturtdaļās vai vēl sīkāk, mizu atstāj. Grilē uz nelielas uguns, laiku pa laikam apgroza. Ir ļoti garšīgs, ja desertā to pasniedz kopā ar saldējumu, taču noder par piedevu arī putnu, teļa un cūkgaļas ēdieniem.
  • Ceptas aprikozes. Šos augļus folijā cep veselus. Pasniedz kā piedevu pie grilētiem gaļas, zivju un jūras velšu ēdieniem ar saldu marinādi.
  • Grilēti apelsīni. Lielu apelsīnus nomizo, sadala daivās vai sagriež šķēlēs un atkal izveido veselu apelsīnu. Pārkaisa ar cukuru un kanēli, aprasina ar rumu un rūpīgi ietin divās folijas kārtas, cep 10–15 minūtes. Bez piedevām uz nelielas uguns grilēti apelsīni labi garšo pie gaļas iesmiem, ceptas zivs un jūras veltēm. Līdzīgi grilē laimu – gan sadalītu daivās, gan sagrieztu pabiezās šķēlēs. To var pārsmērēt ar medu vai apslacīt ar sīrupu. Labi sader ar zivīm un jūras veltēm.
  • Grilēti banāni. Šos augļus ir interesanti cept, nenoņemot mizu. Banānus iešķeļ un mīkstumā iespiež 1 tējkaroti cukura, 1 tējkaroti ruma un šķipsniņu kanēļa. Cep uz grila10 minūtes, vienu reizi apgrozot.
  • Grilēts mango. Šo augli grilē veselu, tas ir piemērota piedeva eksotiskiem grilētiem ēdieniem.
  • Iesmi ar dažādiem augļiem. Uz iesmiem pārmaiņus uzver dažādus augļu gabaliņus: ceturtdaļas persika, aprikožu un plūmju pusītes, 2–3 cm biezas negatavu banānu ripiņas, ananasu gabaliņus, apelsīnu daiviņas, ar citronu sulu apslacītas ābolu un bumbieru šķēles (lai nepaliek tumšas). Cep 5–10 minūtes uz vidējas liesmas, bieži apgrozot. Var uzkaisīt cukuru un cept, kamēr augļi pārklājas ar caurspīdīgu izkusuša cukura kārtiņu.