Kā redīsi dažādos veidos mūs aizsargā

Redīsos ir daudz C vitamīns un nelielos daudzumos − B grupas vitamīni. No minerālvielām visvairāk ir kālija. Redīsi ir labs šķiedrvielu avots, tie satur maz kaloriju (100 gramos ir 16 kcal) un tiem ir zems glikēmiskais indekss, kas tos padara par ļoti vērtīgu produktu, it īpaši tiem, kam ir paaugstināts cukura līmenis. Šis sakņaugs satur arī antioksidantus, kas labvēlīgi ietekmēs visu organismu.

Redīsi pieder pie tiem krustziežu dzimtas dārzeņiem, kuru ēšana palīdz mazināt onkoloģiskās saslimšanas risku. Vienā pirms vairākiem gadiem veiktā pētījumā noskaidrots, ka redīsu ekstrakts satur dažādus izotiocianātus – savienojumus, kas darbojas daudz dziļākā līmenī nekā antioksidanti un izraisa atsevišķu vēža šūnu bojāeju.


Redīsi sniedz atbalstu gremošanas sistēmai. Tie ir lielisks šķiedrvielu avots, bet šķiedrvielas, kā zināms, palīdz visu nevēlamo izvadīt cauri zarnu traktam, mazina aizcietējumus, normalizē cukura līmeni asinīs, sekmē zemāku holesterīna līmeni palīdz normalizēt svara. Ēst var arī redīsu lapas – tās tāpat ir labs šķiedrvielu avots.

Šie sakņaugi satur dabīgus savienojumus, kam piemīt pretsēnīšu iedarbība un kas izraisa Candida albicans bojāeju. Šī sēnīte ir plaši sastopama, un, ja tā cilvēka organismā savairojas, var rasties mutes dobuma infekcijas, maksts iekaisums, kā arī invazīva kandidoze.


Redīsi palīdz mazināt sastrēgumus elpošanas sistēmā, izvairīties no kairinājumiem degunā, rīklē un plaušās. Tie mūsu elpošanas sistēmai ir lielisks dezinfekcijas līdzeklis, un tajos esošie vitamīni šo sistēmu aizsargā no infekcijām. Tāpat redīsu spēcīgā, asā garša veicina lieko gļotu izdalīšanos kaklā. Tie mazina sāpes rīklē un attīra deguna blakusdobumu. Vēl redīsi mazina ķermeņa temperatūru drudža laikā.

Noteikti jāpiemin, ka redīsi satur antioksidantus, kas palīdz izvairīties no sirds un asinsvadu slimībām. Tāpat šie sakņaugi palielina urīna veidošanos, tajos esošā sula ārstē iekaisuma un dedzināšanas sajūtu urinācijas laikā, attīra nieres un palīdz izvairīties no nieru un urīnceļu sistēmu infekcijām.


C vitamīns, fosfors, cinks un daži B grupas vitamīnu komponenti, ko satur redīsi, lieliski noder mūsu ādai, un tajos esošais ūdens palīdz uzturēt veselīgu mitruma līmeni mūsu ādā. To sula noder pret insektu kodumiem, jo mazina niezi.