Kāpēc un kā blanšē dārzeņus?

Starptautiski lietotā virtuves termina «blanšēšana» vietā var izmantot arī latviešu vārdu «applaucēšana». Mūsdienās to mēdz veikt, gatavojot ziemas krājumiem saldētus dārzeņus. Kāpēc?

Vispirms tas ir veids, lai sterilizētu blanšēto produktu virsmu. Vairākiem dārzeņiem, piemēram, brokoļiem un Briseles kāpostiem, blanšēšana novērš rūgtumu, kāds tiem rodas pēc atsaldēšanas, ja minētā siltapstrāde nav veikta. Dabiskie fermenti, kurus satur dārzeņi, uzglabāšanas laikā pārveido to garšu, tekstūru un krāsu. Tāpēc blanšēšanu izmanto, lai no tā izvairītos dārzeņu iesaldēšanas procesa laikā. Starp citu, blanšētus dārzeņus iesaka lietot cilvēkiem ar gremošanas trakta problēmām, tostarp kairinātu zarnu sindromu, no kura cieš piektā daļa iedzīvotāju.

Katru dārzeni blanšē noteiktu laiku: ja tas būs pārāk īss, fermenti paliks aktīvi un blanšēšana tādēļ nebūs efektīva, bet, ja blanšēs pārāk ilgi, dārzeņi pārkarsīs, zaudējot garšu vai uzturvielas. Blanšē tīrā ūdenī bez jebkādām piedevām. Noblanšētos dārzeņus tūlīt ir atdzesē, uzreiz iegremdējot ledus ūdenī, lai apturētu karstuma iedarbību, pēc tam nožāvē un tikai tad iesaiņo saldēšanai. Vairumu saldēto dārzeņu var uzglabāt vienu gadu.

Pirms vārīšanas lielāko daļu saldētu dārzeņu var neatkausēt, izņēmums ir kukurūzas vālītes. Dārzeņi, kuri pirms saldēšanas tikuši blanšēti, izvārās īsākā laikā nekā svaigie.

Atcerieties, ka nav pieņemts blanšēt garšaugus, salātus, ķiplokus, sīpolus, puravus, ķirbjus, baklažānus, papriku, tomātus (tomātus blanšē, lai tiem novilktu miziņu, nevis lai sagatavotu saldēšanai), tāpat arī parastos un saldos kartupeļus. Savukārt bietes pirms saldēšanas nevis blanšē, bet apvāra.

5 soļi: blanšēšana pirms saldēšanas

  1. Dārzeņus notīra un rūpīgi noskalo, lai atbrīvotos augsnes, kur tie auguši. Pēc tam tiem, kuriem nepieciešams, nogriež lakstus un sakņu galus, pēc vēlēšanās lielākus dārzeņus sasmalcina.
  2. Sagatavotos dārzeņus iegremdē lielā katlā ar verdošu ūdeni (apmēram 4–5 litri uz 0,5 kg dārzeņu), uzliek vāku, nekavējoties uzņem laiku un karsē tik ilgi, kāds noteiktam dārzeņu veidam ir ieteicams (skatiet tabulu ar blanšēšanas ilgumu).
  3. Kad noteiktais laiks pagājis, dārzeņus ātri izņem un nekavējoties iegremdē traukā ar ledus ūdeni, lai apturētu turpmāku sakaršanu. Ļauj atdzist apmēram 2 minūtes.
  4. Tad dārzeņus notecina caurdurī un novieto uz tīras virtuves drānas vai papīra dvieļa, lai tie kārtīgi nožūst.
  5. Nožuvušos dārzeņus blīvi ievieto saldējamajos trauciņos vai paketēs un tūlīt pat ievieto saldētavā.