Kardamonu senāk izmantoja raganas, lai piesaistītu mīlestību, jo zināja, ka tajā esošās vielas pretējā dzimumā atraisa romantiskas jūtas un seksualitāti. Košļājot kardamona pāksti, var piesaistīt mīlestību, jo, ja mutē kardamona pāksts, tad tur var būt tikai skaisti vārdi un labas domas. Kardamons ir vecs kā pasaule un to uzskata par vienu no dārgākajām pasaules garšvielām. 16. gadsimtā šī auga vērtība bija tik liela, ka vidusmēra cilvēkam, lai nopelnītu sauju kardamona, bija jāstrādā vesels gads. Cilvēki novērtēja kardamona vērtīgās ārstnieciskās un izcilās garšas īpašības, bija gatavi maksāt un atdot visu, lai tiktu pie šī vērtīgā auga. Tieši tāpēc kardamons ir iemantojis titulu «garšvielu karaliene», kura veido lielisku pāri ar aso garšvielu «karali» – melnajiem pipariem.
Kas slēpjas mazajā zaļajā pākstī? Tās satura burvīgo un gaistošo aromātu veido 25 ēteriskās eļļas, no kurām visspēcīgākais ir cineols – tieši tas ir mazais rūķis, kurš dziedē un atjauno ķermeni.
Kardamona izpēte
Kā jau karalienei pieklājas, tā mūsdienās tiek rūpīgi pētīta. Lūk, daži no atklājumiem, kā noder kardamons!
Taču, kamēr pētnieki pēta šī maģiskās garšvielas īpašības, tikmēr mēs varam šo augu izmantot savā virtuvē un ne tikai tur!
Kardamona mājas
Ingveru dzimtas auga kardamona dabiskās izplatības areāls ir Indija, tas tur audzis jau pirms tūkstošiem gadu un ir izgājis cauri tūkstošiem šķīvju un roku, ceļojis pat līdz senajai Romai – tā bija svarīga eksporta prece, ko izmantoja lielos daudzumos, tai skaitā kā dabisku zobusuku. Kardamons tīra zobus un attīra elpu! Kas gan var būt svarīgāks pirms pirmā randiņa?
Kā pareizi izvēlēties
Kardamona pulveri un kardamona graudiņus var atrast jebkurā lielveikalā, taču es ieteiktu pacensties uzmeklēt tieši kardamona pākstis. Labas kvalitātes pākstis ir gaiši zaļā krāsā, mazas, ovālas formas un nedaudz kraukšķīgas. Meklējiet pākstis, kas ir vienmērīgā krāsā, izvairieties no blāvām un izbalējušām. Pāksts kapsulai jābūt noslēgtai – atvērts gals nozīmē, ka tā ir pārāk ātri novākta, kas nav labas kvalitātes rādītājs. Kardamona pulveris savu īsto aromātu zaudē ļoti ātri, tā ēteriskās eļļas, saskaroties ar gaisu, iztvaiko dažās nedēļās. Tad paliek vien balts pulveris ar vāju aromātu. Tieši tāpēc mazās melnās sēkliņas vislabāk saglabājas pākstīs.
Kā lietot virtuvē
Klāt esam pie garšīgās sadaļas – kur to var izmantot. Personīgi es pirms lietošanas kapsulas saspaidu ar piestu, izlasu ārā zaļās pākstis un tālāk smalki saspaidu kardamona sēklas. Ājurvēda neiesaka kardamonu vārīt vai cept – jo ilgstoši augstā temperatūrā esošās ēteriskās eļļas krāsnī iztvaiko, bet tieši tās ir ārstnieciskas. Kardamons kā jau karaliene ir samērā untumaina garšviela.
Deva – svarīgs aspekts
Lai nepārdozētu kardamonu un lai nesaasinātos čūlas slimības, ir svarīgi ievērot pareizo devu. Kardamons atvēsina – taču tikai mazās devās. Ieteicams lietot no 250 mg – 3 g dienā.