Kartupeļu un citu dārzeņu biezputru pagatavošanas knifiņi

Kad krāsnī cepti, tvaicēti, vārīti kartupeļi un citi dārzeņi garšu kārpiņām kļuvuši vienmuļi, laiks ķerties pie biezeņu tapināšanas. Un nevajag aprobežoties vien ar kartupeļiem, ir tik daudz gardu variāciju, kā tos vēl var pagatavot, turklāt, ja sanācis vairāk, nekā vienā ēdienreizē var apēst, mums ir priekšlikumi kā izmantot pārpalikumu.


Pagatavot biezeni nudien nešķiet liela māksla, taču ir nianses, kas jāievēro, lai rezultāts labi garšotu. Svarīgi ir ne vien labi novārīt izvēlētos dārzeņus, bet arī pareizi tos sastampāt, un vislabāk noderēs speciāla, tieši šim mērķim paredzēta stampa, jo nedz rokas, nedz krūzes blenderis neradīs nepieciešamo konsistenci, it īpaši tad, ja biezeni gatavo tikai no kartupeļiem. Kartupeļus blenderējot, iegūst šķidras konsistences masu, kas vairāk asociējas ar līmi vai klīsteri, tāpēc jāizmanto tikai un vienīgi stampa.


Ieteikumi gardam rezultātam 

Sakņu biezenim ir nepieciešams pievienot kādu treknu sastāvdaļu, lai tam būtu izteiktāka, sātīgāka garša un patīkamāka konsistence. Noder gan sviests, gan piens, saldais krējums, paniņas, bet vegānu versijā var pamēģināt kokosriekstu pienu. No treknuma nevajag vairīties, jo bez tā biezenis šķitīs pliekans. Tāpat netaupiet garšvielas! Pievienojiet ne vien sāli, bet arī garšaugus, pikantumam pielieciet čili pulveri. Labu garšu piedos ķiploki, timiāns, rozmarīns un jebkas, kas labpatīk ēdējiem.

Lai biezenis iegūtu vislabāko konsistenci, pēc nokāšanas dārzeņus liek atpakaļ katlā, pievieno sviestu, garšvielas un ar stampu sastampā viendabīgā masā. Tad treknumam un viendabīgākas konsistences iegūšanai var pievienot pienu vai jebko citu. Šajā posmā vislabāk izmantot putojamo slotiņu, lai šķidrums vienmērīgi iemaisītos. Pa to laiku biezenis var atdzist, tāpēc to pēc tam vēl var pakarsēt, lai pasniedzot, tas būtu pavisam silts. Ja no atkārtotas karsēšanas gribat izvairīties, tad piens, saldais krējums vai kas cits iepriekš jāuzsilda, lai biezeni pārāk neatdzesēs. Tāpat būtiski ir ievērot, ka šķidrums jāpievieno mazās devās, nevis uzreiz viss, citādi klīsteris vien sanāks.


Izmēģiniet biezeņu variācijas!

Ja lielā cieņā turat tieši kartupeļu biezputru, kādu reizi pamēģiniet pievienot kārtīgu karoti kausētā siera vai aizstājiet govs pienu ar kokosriekstu pienu. Zaļu krāsu biezenim var piešķirt, ja spinātus noblanšē, sablenderē putriņā un pievieno kartupeļiem stampāšanas brīdī. Tāpat parastu kartupeļu biezputru var padarīt pavisam citādāku, piemetot šķipsnu timiāna, majorāna, rozmarīna vai kādu citu garšaugu. Klasisko kartupeļi biezeni var papildināt ar jaunām garšām, pievienojot tam novārītus ziedkāpostus, burkānus, kāļus, patisonus, pētersīļu vai selerijas sakni, ķirbjus, zaļos zirnīšus vai ko citu, un tādējādi ierastais garšos pavisam citādāk.

Eksperimentētājiem vērts pagatavot biezeni no saldajiem kartupeļiem jeb batātēm – tā fantastiska alternatīva ierastajiem kartupeļiem. Tāpat arī burkānu, zaļo zirnīšu, ķirbju, ziedkāpostu, dažādu sakņu dārzeņu apvienojums biezenī neliks vilties. Interesantas garšas biezeni var iegūt, sastampājot dažādas saknes, no kurām daļu novāra, bet daļu, piemēram, ķirbjus, kas vārot sanāk visai ūdeņaini, izcep cepeškrāsnī. Neparasti garšo tvaicētu kāļu un krāsnī ceptu ķirbju biezputra ar sviestu. Variāciju ir daudz, pieejiet radoši un celiet galdā visdažādākos sakņu biezeņus.