Šķietami tukšajā pavasara laikā, kad zaļums vēl nav uznācis, bet sniegs jau pazudis, daba cilvēkam sniedz trīs brīnumainas lietas – sulas, mizas un pumpurus. Tās ir zāles ar fantastisku dziedniecisko spēku, ko mēs it bieži vien ne tikai nenovērtējam, bet neziņā paejam garām.
Bērza sula ir ne tikai dzīvinošs šķidrums paša koka vajadzībām, bet ir neaizstājama arī mūsu veselības sardzē. Tā uzmundrina organisma asinsrades sistēmu, sekmē ātru attīrīšanos no sārņvielām, palīdz atbrīvoties no fosfātu un karbonātu izcelsmes urīnakmeņiem, noder kā lielisks atklepošanas, pretiekaisuma, savelkošs un vispārīgi stiprinošs līdzeklis, ir žults un urīna dzinēja, palīdz pie visdažādākajām asins, locītavu, ādas, elpošanas orgānu un vielmaiņas, tostarp onkoloģiskajām, slimībām.
Bērzu sulas satur cilvēkam nepieciešamos cukurus, organiskās skābes, fermentus, kalcija, magnija, dzelzs sālis, mikroelementus. Ja ir iespējas, ik gadu vajadzētu 1–2 mēnešus dzert bērzu sulas vienkārši kā tonizējošu līdzekli. Bērzu sulu var izmantot ūdens vietā, gatavojot azaidu – vārīt no tās tēju, kafiju, zupu, taisīt mērces, lietot pankūku pagatavošanai, maizes cepšanai utt. Bērzu sulas var arī konservēt, gatavot no tām kvasu vai balzamu.
Bērzu sulu kvass: sulu sasilda līdz 35 °C, tad pievieno raugu – 15–20 g uz 1 litru un noliek vēsā vietā, lai 3–4 dienas iestāvas. Šajā laikā sula top duļķaināka un viegli skābena. 2–3 nedēļu laikā uz sulā esošo dabīgo cukuru rēķina norisināsies rūgšana. Kad tā beigusies, sulu pilda traukos lietošanai vai uzglabāšanai – tumšā, vēsā vietā rūgšana palēninās. Kvasu var uzglabāt 3–4 mēnešus, tomēr jāseko, vai dzēriena virspusē neveidojas pelējums, jo tas var liecināt par dzēriena bojāšanos.
Bērzu sulu balzams: uz spaini bērzu sulu ņem 3 kg cukura, 2 litrus vīna, 4 ar suku labi nomazgātus (tā, ka miziņa «brīkšķ») nelielus un sīki sasmalcinātus citronus; visu ielej koka muciņā vai emaljētā traukā un uz 2 mēnešiem novieto pagrabā vai kādā citā līdzīgā vēsā vietā nostāvēties. Pēc tam saturu salej pudelēs, kuras aizkorķē un uzglabā guleniski.
Tautas medicīnā tūskas, podagras, bronhīta, plaušu iekaisuma un tuberkulozes gadījumā iesaka bērzu sulu laikā ik dienas 3–4 reizes pirms ēšanas izdzert glāzi šīs sulas 2–3 nedēļas ilgi. Ārīgi bērzu sulas lieto dažādu ādas slimību skartu vietu apmazgāšanai un kompresēm – pie ekzēmām, brūcēm, atrofiskām čūlām, psoriāzes, neirodermīta, niezes, pinnēm.
Vienlaikus ar sulu tecēšanu jāsteidz ievākt koku un krūmu mizas – jo tas ir brīdis, kad tās vislabāk atlec. Mizu ieteicams ņemt no jauniem sānu zariem – ar asu nazi 30 cm attālumā izdara apļveida iegriezumus, ko savieno ar vairākiem gareniskiem iegriezumiem, pēc tam mizu noņem vai nu ar nazi, vai – labāk – ar speciālu mizojamo lāpstiņu. Žāvē ēnainā vietā – nojumē vai istabaugšā, turklāt jāseko, lai mizas nesagultos cita citai virsū, jo tad tās var iepelēt. Vāc apšu, lazdu, krūkļu, ozolu, ošu un daudzu citu koku mizas. Lūk, populārākās no tām!
No apses mizas gatavo uzlējumu un novārījumu.
Krūkļa mizu vāc tikai no jauniem zariņiem, kas nav vecāki par 3 gadiem, taču ir vismaz puscentimetru biezi. Šī miza ārstnieciskiem mērķiem der tikai pēc 1–2 gadiem, turklāt vēlam pirms lietošanas tās 1 stundu karsēt 100° C temperatūrā. No krūkļa mizām gatavo stiprāku vai vājāku novārījumu.
Ļoti zināmas ir ozola mizas. Tās satur tanīnus, fitoncīdus ar pretaudzēju aktivitāti un daudzas citas vielas. Izmanto pret caureju, gremošanas trakta iekaisumiem, aknu un plaušu slimībām, bronhītiem, saindēšanos.
Oša miza noder kā pretdrudža līdzeklis, kā arī pret klepu un elpošanas ceļu iekaisumiem.
Vicu kārklu mizu arī lieto pret saaukstēšanās un infekcijas slimībām ar augstu temperatūru.
Vītolu mizu novārījums noder pret klepu, garo klepu, plaušu tuberkulozi, reimatismu, podagru, infekcioziem artrītiem, neiraļģijām.
Sulas ir lieliskas, mizas – labas, taču pumpuru dziednieciskās iespējas ir nepārspējamas. Tie paši ir kā dzīvības sprādziens, satur ēteriskās eļļas, vitamīnus, cukurus, sveķvielas, miecvielas un daudz ko citu. Noteikti pamēģiniet šo brīnumaino dabas velti! Pumpuri jāievāc īstajā brīdī – kad tie vairs nav mazi, bet jau ir piebrieduši un gatavi teju, teju izplaukt. Šoreiz – par dažiem lapu koku pumpuriem.
Liepu pumpuri noder kā pretiekaisuma un mīkstinošs līdzeklis, ārīgi – sāpes remdējoši, dziedējoši dažādu apdegumu, augoņu, čūlu un citu ādas kaišu gadījumā. Pārtikas vajadzībām tos priekšdienām var marinēt un pēc tam pasniegt kā salātus.
Apšu pumpuriem piemīt ārstnieciskas spējas – tie palīdz kā temperatūru pazeminošs līdzeklis pret saaukstēšanos un drudzi, kā arī pret hemoroīdiem, reimatismu, podagru. Ar šādu mērķi pagatavo novārījumu:
Visplašāk, protams, tautas medicīnā izmanto bērzu pumpurus. Tie palīdz gan iekšķīgi pie kuņģa–zarnu trakta traucējumiem, cukurslimības, hroniskām nieru, aknu, žultsceļu un citām kaitēm, gan arī ārīgi – kompresēm, ziedēm, smērēm utt., ko lieto pie radikulīta, reimatisma, ekzēmas, visdažādākajiem ādas izsitumiem, izgulējumiem, apdegumiem.
Pavasara sulu teces brīdī ir īstais laiks doties apciemot bērzu birzi, jo tieši tad no tās gūstams vislielākais labums. Taču ir daži mazāk pazīstami, bet arī brīnum noderīgi līdzekļi, piemēram, melnā bērzu piepe.
Čaga jeb melnā bērzu piepe (Inonotus obliquus) ir kā pārogļojušies, melnbrūni, grumbuļaini, sarepējuši izaugumi koka mizas plaisās iegarenā vai apaļā formā. Ne tikai tautas medicīna, bet arī zinātniskie pētījumi apstiprina, ka čaga efektīvi iedarbojas pret visāda veida audzējiem – kā ļaundabīgiem, tā labdabīgiem. Tā noder pret gastrītu, kuņģa polipiem un čūlu, noņem nelabu dūšu un grēmas, normalizē vēdera izeju, stimulē fermentu veidošanās procesus visās organisma sistēmās, uzlabo limfātiskās sistēmas stāvokli, kā arī aknu un liesas darbību.
Tomēr visas šīs īpašības pilnā mērā čagai piemīt tad, ja tā vākta īstajā laikā – sulu tecēšanas un pumpuru plaukšanas fāzē, līdz jaunās lapiņas sasniedz santīma izmērus. Turklāt bērzs nevar būt pavisam jauniņš vai pārāk vecs (ideālā gadījumā – no 20 līdz 50 gadu) un nepavisam nedrīkst būt nokaltis. Piepi neņem no stumbra apakšējās daļas tuvu zemei, turklāt kokam jāaug sausā vietā. Piepi nocērt ar cirvi vai nogriež ar asu nazi, pirms žāvēšanas sasmalcina nelielos 3 – 5 cm lielos gabaliņos, jo izkaltusi tā kļūst ļoti cieta. Ir vairāki čagas sagatavošanas veidi.
Pret visa veida audzējiem
Kaltētu čagu pārlej ar vārītu ūdeni, lai tas pārklātu drogu, un ļauj 4–5 stundas izmirkt. Tad to izceļ un sarīvē uz rupjas rīves vai samaļ gaļasmašīnā (svaigi vāktu var rīvēt tūlīt, bez mērcēšanas). Atlikušo mērcējamo ūdeni papildina ar citu, vārītu ūdeni tik daudz, lai uz katru 1 glāzi čagas sanāktu 5 glāzes šķidruma. Visu uzsilda līdz 50 °C, uzlej čagai virsū, liek tumšā vietā 2 diennaktis nostāvēties, tad izkāš caur filtrpapīru vai marli. Iegūto tumšo šķidrumu papildina ar vārītu ūdeni līdz sākotnējam apjomam, kāds bija, kad to uzkarsēja. Uzglabā tumšā, vēsā vietā ne ilgāk par 4 dienām. Lieto pa 3 glāzēm dienā, dzerot nelielām porcijām, vairākus mēnešus ilgi, tad ievēro 1–2 nedēļu ilgu pārtraukumu un kūri atkārto. Taisnās zarnas iekaisuma gadījumā vakarā ieteicams izdarīt ārstniecisko melnās bērza piepes novārījuma klizmu (viena kūre ilgst 3–5 mēnešus, tad seko 7–10 dienas ilgs pārtraukums).
Pret citām kaitēm
50 g sasmalcinātas čagas ieber platkakla termosā un pārlej ar 300 ml karsta ūdens (60–70 °C). Pēc 5 stundām pusi šķidruma (tas ir, 150 ml) nolej, bet atlikušajam pielej 200 ml jauna, karsta (60–70 °C) ūdens. Vēl pēc 5 stundām nolej visu ūdeni, čagu nospiež, salej abus šķidrumus kopā. Uzglabā tumšā vietā 5–7 dienas. Lieto 30 minūtes pirms ēšanas pa 1 ēdamkarotei 4 reizes dienā.