Krāsu palete šķīvī – baudai un veselībai

Ikviena krāsa ir acīm uztveramais elektromagnētiskais starojums, kam ir savs viļņu garums un līdz ar to arī savas vibrācijas. Kopš seniem laikiem ticis uzskatīts, ka dažādas krāsas atšķirīgi iedarbojas uz cilvēka ķermeni. Šīs īpatnības cilvēce ir izmantojusi jau senatnē, bet mūsdienās tās daudz pētījuši zinātnieki. Lūk, daži novērojumi, kā ar krāsainu ēdienu savu dzīvi var padarīt veselīgāku!


Violetā krāsa labvēlīgi ietekmē elpošanu, palīdz normalizēt paātrinātu sirdsdarbību, mazina depresiju, noder pret bezmiegu. Taču vairāki produkti šajā krāsā, piemēram, baklažāni vai kartupeļi ar violetu mizu, var veicināt svara pieaugumu. Violetās un zili violetās krāsas ogas, augļi un dārzeņi (bietes, baklažāni, tumšās vīnogas un plūmes u.c.) satur daudz antociānu, kas aizsargā asinsvadus, sirdi un acis. Violetie produkti uzlabo domāšanu, nostiprina un uztur centrālās nervu sistēmas un smadzeņu darbību, bet naktī palīdz atslābināt prātu un ķermeni.

Sarkanā krāsa sargā no depresijas. Produkti, kas to satur – zemenes, ķirši, dzērvenes, tomāti, paprika, sarkanie kāposti, gaļa, ir bagāti ar antioksidantiem, kas kavē šūnu novecošanos, mazina onkoloģisko slimību risku, iekaisumu procesus, stimulē virsnieru dziedzerus, nodrošinot mums dzīvībai nepieciešamās funkcijas un ir ieteicami tiem, kas vēlas samazināt svaru. Sarkanās krāsas dārzeņi un augļi arī stimulē asinsriti, paaugstina asinsspiedienu, uzlabo muskuļu tonusu.

Oranžā krāsa veicina brīvības un mundruma izjūtu, tāpēc uzskata, ka oranžās krāsas augļi un dārzeņi (burkāni, smiltsērkšķi, persiki, aprikozes, apelsīni, ķirbji) paātrina vielmaiņu, stiprina sirdi un elpošanas orgānus, kā arī palielina ēstgribu, imunitāti un potenci. Oranžā ir sildoša krāsa, kas atbrīvo no negatīvām emocijām. Tā ir saistīta ar mūsu seksualitāti, dara mūs sabiedriskākus, optimistiskākus un radošākus, veicina jaunu ideju rašanos. Turklāt neatkarīgi no apēstā daudzuma šīs krāsas produkti neveicina svara pieaugumu.

Dzeltenā krāsa uzlabo garastāvokli, mazina nomāktību un līdzsvaro nervu sistēmu. Dzeltenās krāsas produkti (dzeltenās avenes, dzeltenās plūmes, pipari, patisoni, banāni u.c.) stiprina redzi un bronhus, uzlabo vielmaiņu, ādas krāsu un sekmē aknu darbību, žults izdalīšanos. Tie nodrošina smadzeņu darbību, veicina domāšanu, tādēļ ir nepieciešami mācību laikā. Šīs krāsas dārzeņu sastāvā papildu esošās balastvielas palīdz kontrolēt cukura līmeņa izmaiņas.

Zaļā krāsa atslābina, nomierina, mazina stresu, emocionālo spriedzi un galvas sāpes. Zaļās krāsas produkti (dažādi kāpostaugi, āboli, kabači, kivi u.c.) uzlabo asinsriti, stabilizē asinsspiedienu, mazina bronhītu, locītavu iekaisumus un čūlas. Tie satur daudz bioloģiski aktīvo zaļās krāsas pigmentu hlorofilu, kā arī karotinoīdus, K vitamīnu un folskābi (tieši šīs skābes dēļ uzskata, ka zaļie produkti ir īpaši ieteicami grūtniecības laikā).

Brūna krāsa norāda uz to, ka produkts ir lielisks taukskābju, antioksidantu minerālvielu avots. Šāds ēdiens (griķi, tēja, kafija, kakao u.c.) jūtami uzlabo vispārējo veselības stāvokli, aizsargā šūnu membrānas, palīdz līdzsvarot hormonus, kontrolē vairogdziedzeri, ietekmē garīgās un fiziskās spējas, iedarbojas uz redzi un dzirdi.

Ikvienam krāsu pigmentam noteiktu bioloģiski aktīvo vielu dēļ ir kāda veselību veicinoša iedarbība, tāpēc daudzveidība ikdienas ēdienkartē ir ļoti svarīga.

Ir interesanti veidot maltītes vadoties pēc krāsām – piemēram,vakar bija vairāk zaļo produktu, bet šodien izvēlēti sarkanie. Starp citu, vīrusu slimības laikā līdzās ķiplokiem un sīpoliem, ieteicams lietot arī oranždzeltenos pārtikas produktus.