Olas – brokastīs un ne tikai...

Olas – kā vārītas, tā dažādi ceptas – ir tradicionāla ziemeļnieku brokastu sastāvdaļa. Tās ir vērtīgs produkts, kas satur 18 dažādus vitamīnus un minerālvielas, to daudzumu olu uzturvērtību kopumā nenosaka to izmērs, čaumalas vai dzeltenuma krāsa – tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem (vistas sugas, vecuma, uztura un vides). Līdz ar to visas vistu olas nebūs pilnīgi vienādas uzturvērtības ziņā.

Tāpat savā starpā atšķiras dažādu putnu olas. Piemēram, paipalu olas, salīdzinot ar mājas vistu olām, satur 3 reizes vairāk vitamīna B1, 2 reizes vairāk vitamīna B3 un B12, aptuveni pusotras reizes vairāk B2 vitamīna un folātu, satur 2 reizes vairāk dzelzs, nedaudz vairāk citu minerālvielu, piemēram, cinka, kalcija, fosfora, magnija, bet tajās ir nedaudz mazāk kālija, vitamīna B6 un A, kā arī par apmēram trešdaļu mazāk vitamīna D. Arī pīļu olas vērtīgas ir, bet tās satur vairāk tauku un holesterīna.

Vistu olās ir aptuveni 12 g olbaltumvielu un tauku 100 gramos produkta un praktiski nav ogļhidrātu. Lielāko daļu tauku veido nepiesātinātās taukskābes, tai skaitā omega-3 un omega-6 taukskābes. Olās ir tādas organismam nepieciešamas uzturvielas kā cinks, selēns, retinols un tokoferoli. Tas produktam piešķir antioksidatīvu darbību, mazinot dažādu deģeneratīvo procesu ietekmi uz cilvēka organismu. Olas satur holīnu, kas ir būtiska uzturviela smadzeņu attīstībai un normālai darbībai. Savukārt olās esošais lecitīns labvēlīgi ietekmē aknu veselību, veicina žults sekrēciju, samazina žultsakmeņu veidošanos, kā arī mazina aterosklerozi, ietekmējot holesterīna līmeni.

Rezumējot olas ir ne vien lielisks olbaltumvielu avots, bet arī ļoti gardas un ir ātri pagatavojamas. Veselīga uztura piekritēji kultenim mēdz pievienot sieru, tomātus, avokado, pilngraudu maizes grauzdiņus. Savukārt tie, kas vēlas ieturēties īpaši sātīgi, to pagatavo ar bekona vai kūpinātas gaļas piedevu.

Tomēr ne visi zina, kā pagatavot ideālas olas. Ir daži knifi, kuriem pateicoties, olas izcepsies vajadzīgajā konsistencē un neiztecēs pa visu pannu. Tā pagatavotas olas noder ne vien brokastīm, bet arī veiksmīgi papildina dārzeņu salātus, makaronu un pat gaļas ēdienus.