Olu krāsošanas mākslaas padomi un receptes

Lieldienu priekšvakarā visi parasti meklē baltās olas. Taču krāsošanai noder arī brūnās. Brūnajām čaumala nereti mēdz būt gludāka nekā baltajām, tāpēc krāsa var vieglāk tajā iesūkties. Savukārt baltās olas iegūst spilgtāku, kontrastaināku krāsojumu nekā brūnās. Krāsošanai vislabāk izmantot apmēram 8 dienas vecas olas, jo svaigākām pēc vārīšanas grūti nolobīt čaumalu. Lai olas būtu glīti spīdīgas, tās pēc krāsošanas ieziež ar speķa ādiņu. Ar dabiskām krāsām krāsotas olas ir ēdamas vēl divas trīs dienas pēc krāsošanas.

 

Kā vārīt

Nevar vārīt tikko kā no ledusskapja izņemtas aukstas olas – tādām vārīšanas laikā mēdz ieplīst čaumala, un tad nekāda krāsošana nesanāks. Olām ir jāsasilst istabas temperatūrā – tur tām jāpastāv vismaz stundu, taču labāk kādas divas trīs.

Lai olas nokrāsotos vienmērīgi, pirms krāsošanas tās vēlams nomazgā remdenā ūdenī, kam piebērta vārāmā sāls vai pieliets nedaudz galda etiķa.

Lai vārot no iesprāgušas olas ūdenī neizplūstu baltums vai pat dzeltenums, katlā mēdz iemest rupjo galda sāli – vārot dažas olas, ņem pa ēdamkarotei uz katru, bet lielākam daudzumam piemet vienu divas saujas. Savukārt, neliela etiķa piedeva dara krāsu toni intensīvāku un košāku.

Olas var likt katlā vārīties jau aukstā vai siltenā ūdenī – tad tās pakāpeniski reizē ar ūdeni sakarst, netiek pakļautas straujai temperatūras maiņai un neplaisā. Olas vārot, jāuzmana, lai ūdens strauji nevārītos un stipri neburbuļotu, jo tad tās katlā valstīsies un var sasisties cita pret citu vai katla malām. Vēlama vidēji stipra liesma. Ieteicamais vārīšanas ilgums ir 8–10 minūtes – laiku uzņem brīdī, kad ūdens sāk vārīties. Ilgāk vārot, olās veidojas sēra savienojumi, un tām pēc nolobīšanas ap dzeltenumu būs zilgana krāsa.

Tūlīt pēc vārīšanas olas ir jāatdzesē – vairākkārt jāskalo ar aukstu ūdeni un pēc tam 3–5 minūtes jāpatur traukā ar aukstu ūdeni. Tas nepieciešams, lai vēlāk varētu viegli nolobīt čaumalu.

 

Sīpolu mizas

Lieldienu olu krāsošanai tradicionāli izmanto sīpolu mizas un to novārījumu, kas olām piešķir sarkanīgi brūnu toni. Lietojot šo līdzekli, var iegūt divējādus efektus – gan vienu piesātinātu toni no dzeltenbrūna līdz koši sarkanbrūnam, gan olas ar raibumiem.

Pirmajā gadījumā iepriekš pusstundu ilgi vāra sīpolu mizu novārījumu – krāsas intensitāte būs atkarīga no mizu daudzuma un krāsas (var ņemt kā dzelteno, tā sarkano sīpolu «čaulas»). Šķidrumā ievieto «plikas» olas un vāra kā parasti, tad izņem no katla, 2–3 minūtes skalo aukstā ūdenī, pēc tam liek atpakaļ katlā ar sīpolu mizām un ļauj ievilkties vēl 30–40 minūtes. Lai krāsa būtu vēl intensīvāka, trauku ar atdzisušu mizu novārījumu un olām uz laiku, piemēram, nakti, var ievietot ledusskapī.

 

Raibumi

Ir daudz dažādu paņēmienu kā iegūt raibumus. Viens no vienkāršākajiem – krāsojot sīpolu mizu novārījumam pievieno nelielu parafīna vai svecītes gabaliņu – olas sanāk raibi marmorīgas. Var arī ar sveces vai parafīna gabaliņu uz olas sazīmēt dažādas kontūras un tad krāsot.

Savdabīgi raibi lāsumi sanāk, ja pirms vārīšanas ņem nelielu lupatiņu, marles gabalu u.tml., uzliek virsū sīpolu mizas, tad novieto olu, visu satin un nostiprina, vairakkārt rūpīgi pārtinot ar diegu. Tad liek ūdenī un vāra. Katrai miziņai ir atšķirīgs tonis, tāpēc sanāks interesants, neatkārtojams raksts. Lupatiņu vietā var arī izmantot strēmeles no saplīsušām, tīrām zeķbiksēm, ko tad sašuj.

Pirms tīšanas sīpolu mizās, uz tām var novietot rīsus, putraimus vai auzu pārslas un tad likt virsū samitrinātu olu – šādi satītai olai papildus veidosies mazi, gaiši raibumiņi. Var pietīt kādu saldētu melleņu ogu, kas atstās zilpelēku nospiedumu. Ja ir kāds sadīdzis ķiploks ar zaļu asnu, tad ķiploku pārgriež, ar zaļuma pusi liek klāt olai un tad satin sīpolu mizās. Iztinot ķiploka vietā būs salātu krāsas pleķītis. Līdzīgi var izmantot plaucētas vai saplaukušas bērzu, liepu un citu koku un krūmu lapas.

Interesantus svītru rakstus veido pie olas pietītas egļu skujas. Gaišu svītru zīmējumu iegūst, pliku olu dažādos virzienos notinot ar diegu. Var ielikt olu tīkliņā, kur, piemēram, fasē ķiplokus un sīpolus un abos galos šo tīkliņu kārtīgi nosiet.

 

Citi tautas materiāli

Līdzīgi sīpolu mizām lieto pērn lasītos asinszāļu lakstus (tos var nopirkt arī aptiekās, piemēram, ir Rūķīšu tēja «Asinszāļu»). No tiem olas iegūst savdabīgu zeltaini oranžu krāsu. Alkšņu mizas dod brūni iesarkanu toni. Tās vispirms aplej ar karstu ūdeni, ļauj nostāvēties 30 minūtes, tad 15–20 minūtes pavāra, un tikai tad katlā liek vārīties olas. Pēc vārīšanas noskalo aukstā ūdenī, un, ja vēlas iegūt košāku toni, liek atpakaļ novārījumā ievilkties vēl 30–60 minūtes.

Krāsošanai var izmantot jaunās struteņu lapiņas, kuras pie ēku stūriem, kokiem un krūmiem parādās tūlīt, tikko ir atklājies kāds no sniega brīvs zemes pleķītis. Tās noskalo un piesien olai ar diegu vai nostiprina ar lupatiņu. Jo lapiņu vairāk un to kārta biezāka, jo izteiksmīgāka būs krāsa.

Koši dzeltenu toni iegūst, ja olas krāso pūpolu zaros ar visu mizu. Lietojot jaunās bērzu lapiņas, iegūst dzeltenīgi zeltainas olas, bet kumelīšu vai bērza pirtsslotu lapu novārījums dos dzeltenīgi zaļganu nokrāsu. Pirms olu krāsošanas dabas materiālus aplej ar vārošu ūdeni un ļauj tiem tajā pastāvēt 40–60 minūtes, tad tur vāra olas, kuras, kā minēts, pēc vārīšanas skalo aukstā ūdenī, un, ja vēlas iegūt košāku toni, liek atpakaļ novārījumā, atstājot ievilkties vēl pusstundu līdz divām stundām. Starp citu, koši zaļu krāsu dod rudzu zelmenis.

 

Krāsošana ēdamlietās

Lai iegūtu aveņu sarkanas krāsas olas, tās krāso sarkano biešu sulā, kas ir viena no spēcīgākajām dabiskajām krāsvielām. Puslitru sarkano biešu sulas uzvāra kopā ar 2 ēdamkarotēm etiķa. Jau novārītas olas liek karstajā šķidrumā un ļauj ievilkties 1–2 stundas.

Violetus toņus iegūst, izmantojot aroniju sulu, kā arī upeņu un melleņu ievārījumu. Uzvāra puslitru aroniju sulas vai ar ūdeni atšķaidīta upeņu vai melleņu ievārījuma. Novārījumā liek vārīties olas. pēc vārīšanas tās noskalo aukstā ūdenī un liek atpakaļ katlā ievilkties uz 30–60 minūtēm.

Dzeltenu toni var iegūt, arī lietojot kurkumas novārījumu: 3 ēdamkarotes minētās garšvielas ieber puslitrā ūdens, uzvāra, ieliek jau novārītas olas un ļauj vairākas stundas ievilkties.