Pēc ilgās, tumšās ziemas tā vien gribas kaut ko svaigu, vieglu, un šim organisma sniegtajam signālam nevajadzētu pretoties – galu galā līdz šim esam ēduši gana daudz sātīgu maltīšu, tāpēc laiks palutināt ar kaut ko vieglāku. Par to, kādus sezonas dārzeņus izmantot šobrīd, kā vienmēr pagatavot salātus, kas neliks vilties, uzzināsiet turpmākajās rindās.
Ievērosim sezonalitāti!
Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem salātu gatavošanā, kas ietekmē gan to uzturvērtību, gan garšu, ir sezonalitāte. Nav vērts salātiem izmantot augļus vai dārzeņus, kuriem nav augšanas sezona, kas ir negatavi vai apstrādāti ar ļoti daudz ķīmiskajiem līdzekļiem, lai pēc kaut kā garšotu. Tā vietā izvēlieties sezonai aktuālus produktus, tad no maltītes ikviens ēdējs būt tikai ieguvējs.
Kas attiecas uz aprīļa produktiem, tad ēdienkartē droši iekļaujiet pēc iespējas vairāk zaļumu un dīgstu, ko var audzēt katrs pats mājās uz palodzes vai nopirkt veikalā jau izaudzētus. Tie noderēs ne tikai salātos, bet arī piedevās pie biezpiena, uz maizītēm, kokteiļos, pie kefīra, vai vienkārši pārkaisīti pāri jebkuram ēdienam. Šajā laikā jāizmanto pilna iespējamā vitamīnu deva, tāpēc maltītēm droši var izmantot citrusaugļus, piemēram, citronus, laimus, sarkanos apelsīnus un greipfrūtus, arī ananasa iegādei šobrīd ir labs laiks. No dārzeņiem produktu groziņā noteikti neaizmirstiet ielikt redīsus, pirmos pavasara sīpolus, pirmos siltumnīcās audzētos gurķus un tomātus, zaļos salātus, piemēram, spinātus un sparģeļus.
Sastāvdaļu sagatavošana
Salāti ir viens no tiem ēdieniem, kam var cieši neievērot receptūru un droši variēt, kā vien tīk, taču, ja netiek ievērotas dažas nianses, ēdienu var itin ātri sabojāt. Var būt atlasītas vislabākās sastāvdaļas un svaigākie produkti, bet, ja, piemēram, salātus nomazgāsiet un tādus arī liksiet bļodā, garša nepavisam nebūs tā labākā. Salātu lapām jābūt sausām, citādi tie saplaks, mērce nepieķeries pie tiem un garša būs pliekana. Te talkā var nākt speciāls salātu žāvētājs, bet to var izdarīt arī ar dvieli, pēc mazgāšanas salātus ievīstot tajā un tad nosusinot.
Ja vien neizmanto jau veikalā gatavu mērci, bet to meistaro pats, tad ziniet, ka mērce uz eļļas un citronu sulas bāzes vislabāk sanāks tad, ja vispirms bļodā ieliesiet sulu un tikai tad pamazām, smalkā strūklā un maisot liesiet klāt eļļu. Tas pats attiecas uz vinegreta mērci – vispirms jāsakuļ etiķis ar garšvielām un tikai tad pamazām var liet klāt eļļu, pretējā gadījumā sastāvdaļas «nesadraudzēsies» un katra paliks atsevišķi, neveidojot krēmīgu konsistenci.
Lai vai kādu salātu mērci izvēlētos, ir svarīgi ievērot pasniegšanas laiku. Ja salātus ēd uzreiz pēc gatavošanas, tos droši var maisīt ar mērci, bet, ja plānots pasniegt vēlāk, tad mērci pārlej pāri vēlāk vai arī ļauj to darīt katram pašam, ielejot mērci mazākā trauciņā. Citādi salātu lapas saplaks un salāti neizskatīsies apetītlīgi.
Vai esat aizdomājušies par to, kāpēc salātus parasti maisa ar koka karoti? Kā izrādās, iemesls tam, kāpēc netiek ņemtas talkā metāla karotes, ir ļoti nozīmīgs. Metāls reaģē ar skābi, kuru satur salātu mērces, tādā veidā mainot garšu, tāpēc vienmēr salātu maisīšanai izmanto koka karotes. Vislabāk, ja tās ir divas, lai salāti tiktu viegli iecilāti un apmaisīti, nevis samuļļāti un saplacināti.