Sulīgas putna gaļas pagatavošanas knifiņi

Putna gaļa noteikti ierindojas pie vispopulārākajiem gaļas ēdieniem, un iemesls tam ir gaužām vienkāršs. Tā ir viegli un ātri pagatavojama, turklāt liesa. Bet, lai tā pēc pagatavošanas būtu sulīga, ir jāzina dažas nianses, citādi lolotās cerības neattaisnosies nedz filejas cepšanā, nedz cepeša gatavošanā.


Gaļas sadalīšana

Pirms uzsākt gatavošanu gaļa vienmēr jānomazgā zem tekoša ūdens, tad jānosusina papīra dvielī un tikai tad var ķerties klāt pie griešanas un marinēšanas. Ja vien neizmanto veselus gaļas gabalus, bet tos ir plānots sagriezt, jāievēro kāds likums, lai marināde veiksmīgi uzsūktos šķiedrās. Gaļa jāgriež tieši pa šķiedrām, nevis pretēji. Gatavojot vistas filejas, svarīgi tās sagriezt plānākās šķēlēs vai gabalos, citādi tās neizcepsies vienmērīgi. Nekas nevar būt nepatīkamāks par neizceptu vai pārceptu gaļu, tāpēc raugieties, lai gabaliņi būtu līdzīga biezuma, un te noderēs gaļas āmuriņš.


Mīkstumam un sulīgumam

Jebkurai putna gaļai, piemēram, vistai vai tītaram, vienmēr piestāvēs citrons. Tas gaļu dara mīkstāku un sulīgāku, tāpēc to der atcerēties ne tikai tad, ja gatavo cepeti (citrona šķēles liek pildījumā), bet arī tad, ja filejas grilē vai sautē. Otrs brīnumlīdzeklis pēc citronu sulas ir kāds piena produkts, piemēram, kefīrs, majonēze, jogurts vai krējums – arī šīs piedevas jebkuru putna gaļu padarīs krietni sulīgāku un gardāku.


Piedevas gardam rezultātam

Putna gaļai piestāv sulīgas un aromātiskas piedevas. Ja nezināt ko pievienot mērcei, kādās garšvielās gaļu apviļāt un marinēt, tad ņemiet vērā, ka ar svaigajiem zaļumiem nekad nevar nošaut greizi. Turklāt derēs ne vien rozmarīns, timiāns, kinza un pētersīļi, bet arī piparmētra, kas piešķirs vasarīgu spirgtumu. No sausajiem garšvielu maisījumiem nekad neliks vilties karijs, čili pulveris, kurkuma, Vidusjūras maisījumi, ķiploku sāls. Vēl atceries par medu, sinepēm, kļavu sīrupu vai cukuru – vienmēr ir jābūt saldā, skābā un pikantā līdzsvaram. Putna gaļai piestāv saldi augļi un citrusi, tāpēc žāvētas aprikozes, plūmes, āboli, bumbieri, apelsīni un greipfrūti vienmēr būs sabiedrotie, to gatavojot.


Cepeša sagatavošana

Izvēloties vesela putna cepeti, gaļa cepšanai rūpīgi jāsagatavo. Veselo putnu novieto uz cepamās plāts un vispirms apkaisa ar garšvielām, kādas katram labāk patīk. Pārkaisa labi daudz sāls, maltos piparus, kariju, čili, ingvera pulveri vai ko citu. Ja izmanto garšaugus, tos sakapā vai saplucina un ne vien pārkaisa pāri, bet arī ieliek vēdera dobumā, lai gaļa arī no iekšpuses izceptos aromātiska. Iekšā ieliek arī ķiploka daivas un citrona šķēles. Pa virsu pārlej citronu sulu, olīveļļu un tad visu iesmērē, lai būtu noklātas visa maliņas. Vislabāk ļaut marinādei kādas 20 ievilkties. Ja tam nav laika, marinādi gatavo izteiktāku.

Lai cepetis neizjuktu, pirms likšanas cepeškrāsnī, sadur bambusa irbulīšus, kas palīdzēs spārniņiem palikt vietā un nenoslīdēt. Vēl var izmantot pārtikas diegus un kājiņas sasiet.


Pirms celšanas galdā

Uz jebkuru putnu gaļas gatavošanu jāattiecina vēl kāds noteikums – gaļai, tāpat kā daudziem citiem ēdieniem, pēc gatavošanas jāatpūšas. Vai tas būtu cepetis, filejas strēmelītes mērcē vai grilēti gaļas iesmiņi, paturiet pagatavoto siltā vietā vismaz 10 minūtes, lai uzsūcas visas garšas. Neēdiet un necienājiet citus uzreiz pēc pagatavošanai, gaļai jāļauj nedaudz atpūsties.