Sviests nekad neiziet no modes!

Sviests latviešiem allaž bijis zelta vērtē. Un tas ir gan labi, gan ne tik labi. Tas ir trekns, tāpēc bieži tiesāts un izmantots ēdiens gatavošanā, liek uzņemt vairāk kaloriju, nekā gribētos, taču tajā ir arī daudz vērtīgu vielu, tāpēc labas lietas nedrīkst laist zudībā.

Laikā, kad produktu klāstu papildina kokosriekstu sviesti un dažādas augu eļļas, parastais sviests joprojām ieņem stabilu pozīciju kulinārijā un ir nepārspējams.  Turklāt sviestu itin vienkārši var pagatavot mājās un ir ļoti daudz un dažādu iespēju, kā to gardi likt lietā receptēs, un daudzās no tām tieši sviests ir viens panākumu atslēgām.


Kā top sviests?

Visa pamatā ir piens, no kura iegūts saldais krējums, kas kuļot pārvēršas zeltainajā sviestā. Kulšanas procesam savulaik bijušas speciāli palīgrīki un iekārtas, taču, ja saldais krējums jau sagādāts, var pagatavot sviestu pat burciņā, izmantojot vien roku spēku. Ja arī pašiem reiz gadījies saldo krējumu putukrējumam putot pārāk ilgi, iegūstot jau saziedējušu masu, tad ziniet – vēl nedaudz, un bļodiņā būtu īstens sviests.

Starp citu, ja mājās ir krūzes blenderis, sviestu izdosies pagatavot pat no veikalā iegādātā saldā krējuma. Stacionārā blenderī ielej 200–300 ml saldā krējuma un kuļ, kamēr izveidojušies sviesta pikuči un sūkalas. Pēc tam sviests jāskalo ledus aukstā ūdenī, līdz tam vairs nav redzamas rasas lāsītes.

Starp citu, pēc tēvtēvu metodēm iegūtais sviests ir daudz veselīgāks par rūpnieciski ražoto. Savulaik, kad lauku saimniecībās izmantoja ar roku darbināmu piena separatoru, tad nokrejotajā daļā nodalījās piena tauklodītes ar lielāku diametru, bet to īpašība ir tāda, ka tās nespēj izgulsnēties cilvēku taukaudos, tāpēc organismā tiek izmantotas enerģijas ieguvei un citos procesos. Tikām atlikušais vājpiens bija visai «barojošs» – tajā palika piena tauki ar maza diametra šūnām, kas taisnā ceļā veido tauku uzkrājumus, ne velti ar šo dzērienu dzirdināja jaunlopus un rukšus. Savukārt mūsdienu piena rūpnīcās speciālās iekārtās pienam nodala visu treknumu, atliek vien balts šķidrums ar niecīgās procenta daļās mērāmu tauku saturu. Šāda veida krējums un sviests, protams, izraisa lielāku tauku nogulsnēšanos, jo satur arī mazā izmēra tauklodītes.


Kā iegūt oriģinalitāti?

Vai sviests ir pašu gatavots mājās, vai nopirkts jau iefasēts, to var bagātināt ar dažādām piedevām un iegūt produktu ar pavisam citādām garšu niansēm. Svarīgākais, kas šajā gadījumā jāievēro – sviestam jābūt siltam un mīkstam. Tas gan nenozīmē, ka sviests jākausē. Tādā gadījumā, tam sastingstot, nevar iegūt sākotnējo konsistenci. Tāpēc sviests laikus jāizņem no ledusskapja un tam jāļauj sasilt līdz istabas temperatūrai. Tad sviestā būs viegli iemaisīt garšvielas pēc izvēles.

Viens no gardākajiem un arī vienkāršākajiem veidiem, kā var iegūt gardu gala rezultātu ar vasaras garšu, ir sviestā iemaisīt smalki sakapātus zaļumus ar sāli. Ar to aromātu un garšām papildināts sviests lieliski derēs gan smērēšanai uz maizītēm, gan cepšanai. Var nelikt garšaugus, bet tikai sāli – arī šādā sviestā gatavots ēdiens uzreiz iegūs pavisam citus garšas toņus. Ļoti labi garšo sviests, ja tajā iemaisa paprikas pulveri, citronpiparus, ķiploku granulas vai ķiplokus sāli, čili pārslas vai pulveri, kariju un pat kurkumu, ja tīk sildošas garšas.

Vai esat iedomājušies, ka sviestu var sajaukt ar saldām garšvielām? Sviests ar kanēli, kakao, krustnagliņām, apelsīnu miziņām vai magonēm būs izcila pamatsastāvdaļa dažādām smalkmaizītēm, pīrādziņiem un cepumiem. Ja negribat riskēt ar šādām garšvielām, pietiks, ja pievienosiet cukuru, piemēram, brūnu – karemeļainai garšai.


Ir pareizi jāuzglabā

Ieteicams iegādāties speciālus sviesta traukus, kuriem ne velti tie ir ar vāciņu. Šis produkts ļoti labi uzņem aromātus, tāpēc to nevajadzētu glabāt nenodalītu no apkārtējās vides. Skaidrs, ka istabas temperatūrā sviests uzglabāsies ne tik ilgi, kā ledusskapī, toties tad to vienmēr varēs viegli uzziest uz maizes. Bet atcerieties – siltuma un gaismas ietekmē sadalās taukvielas, tāpēc sviests iegūst nepatīkamu smaku un arī piegaršu. Drošs paliek drošs, labāk to turēt ledusskapī un izņem laikus, lai var viegli uzsmērēt.