Tik dažādās omletes

No franču virtuves nākušās omletes, kā zināms, ir tvaicēts vai cepts olu ēdiens – maigs receklis, kas gatavošanas laikā saglabā izstrādājuma formu. Tās var pagatavot dažādi – ir tā sauktās dabiskās omletes, omletes ar piedevām un pildītās. Reizēm omlešu gatavošanā mēdz izmantot arī miltus.

Lai pagatavotu dabisko omleti, sakultām olām pievieno ūdeni, pienu vai saldu krējumu,(uz 1 olu – 15 g jeb vienu ēdamkaroti), pieliek sāli, sakuļ un gatavo:

  • tvaicējot sagatavoto masu lej ietaukotā veidnē un vāra tvaikos, nosedzot ar vāku, kamēr masa ir sarecējusi;
  • cepot uz plīts, lej uz pannas ar sakarsētām taukvielām un, kad masa sāk sarecēt, to savelk uz vidu, apgriež un izkarsē zem vāka;
  • cepot cepeškrāsnī, trauku ar olu masu ievieto 180–200 °C temperatūrā un karsē 8–10 minūtes.

Omletes var papildināt ar piedevām. Izvēlas pārtikas produktus, kuriem ir īss siltapstrādes laiks – dārzeņus, piemēram, tomātus, papriku, garšaugus, rīvētu sieru u.c., tos sagatavo, pēc vajadzības sasmalcina un iejauc omletes masā vai arī sagatavoto omletes masu lej uz pannas, kur jau ir apcepti produkti, tos sajauc ar sakulto olu masu. Tālāk cep vai tvaicē kā dabisko omleti.

Var gatavot pildītas omletes – gan sāļās, gan saldās. Sāļo omlešu pildījumiem izvēlas dažādus gaļas pārstrādes produktus (kūpinājumus, žāvējumus), sieru, dārzeņus (papriku, tomātus u.c.). Saldās omletes gatavo ar ogām (tās var būt saldētas), ar ievārījumu vai ar riekstiem. Sagatavo pildījumu (dārzeņus, gaļas produktus, sieru, ogas vai ievārījumu), to novieto uz izceptas omletes vienas puses un pārloka ar otru pusi vai liek vidū un uzloka brīvās maliņas.

Omletes pasniedz tūlīt pēc pagatavošanas. Saldās var pasniegt, pārkaisītas ar pūdercukuru vai šokolādes skaidiņām.