Tik vienkāršā smilšu mīkla cepumiem

Smilšu mīkla ir viena no vienkāršāk pagatavojamajām mīklām. Lai iegūtu gardus cepumus, vajadzīga vien laba recepte un kvalitatīvas izejvielas.


Izejvielas

Galvenās smilšu mīklas sastāvdaļas ir milti, sviests un cukurs, lielākoties proporcijā 3:2:1. Vēl tai pievieno nedaudz olu un bieži vien – arī cepamo pulveri.

Milti noteikti ir jāizsijā, savukārt taukvielām jābūt atdzesētām. Labāk neizmantot rupju cukuru, piemēram, brūno cukurniedru cukuru, kam ir lieli graudi – tie cepšanas laikā nereti mēdz neizkust un tad uz gatavajiem izstrādājuma atstāj plankumus. Ideālā gadījumā noder pūdercukurs, bet var izmantot arī smalku balto cukuru. Ar cukuru nevajag pārspīlēt, jo tā daudzums var būt viens no iemesliem, kas cepumus padara cietus, stiklainus.

Ja mīklai pievieno tikai olas baltumu, tas cepumus padarīs pārāk cietus, savukārt viens pats dzeltenus – pārāk trauslus. Pirms pievienošanas olas parasti sakuļ ar mazmazlietiņ ūdens un receptē paredzēto sāls daudzumu. Tās var arī aizstāt ar skābu krējumu, vienas olas vietā liekot ēdamkaroti ar uzkalniņu.


Gatavošana

Galvenais ir visu darīt ātri un bez liekas sildīšanas. Ja mīklu gatavo siltās telpās vai izmanto siltas izejvielas, cepumi neiegūst nepieciešamo konsistenci, sanāk drupani.

Tātad – miltus sajauc ar cepamo pulveri un izsijā uz mīklas dēļa, tad tajos iejauc ar rokām saplucinātu sviestu (lai sviests būtu pēc iespējas aukstāks, to var saplucināt iepriekš un ievietot atdzesēšanai ledusskapī). Miltu vidū iespiež bedrīti, tajā ielej ar kādu karoti ūdens un šķipsnu sāls sakultu olu, un ar rokām ātri samīca mīklu. Ātri tāpēc, ka ilga mīcīšana smilšu mīklas izstrādājumus dara cietus.

Kā garšvielas smilšu mīklai mēdz pievienot vanilīnu, rīvētu citrona vai apelsīna miziņu, mandeļu vai citronu esenci. neparastāku garšu var panākt, pievienojot piparkūku garšvielas. Interesantas garšas nianses rada arī biezpiena, siera vai smalki samaltu riekstu piedevas. Smilšu mīklu var iekrāsot, miltiem pievienojot nedaudz kakao pulvera. Izmantojot divējādas mīklas – iekrāsotu un neiekrāsotu, var iegūt «raibus» cepumus.

Sagatavoto mīklu ietin pārtikas plēvē un vismaz pusstundu vēsā vietā atdzesē – tai tāpat kā pankūkām nepieciešams, lai uzbriestu miltos esošais lipeklis. Ideāla ir +15 līdz +17 °C temperatūra, ledusskapī mīkla paliek pārāk cieta un grūti to veidot.

Cepumus var veidot dažādi – piemēram, izrullēt uz mīklas dēļa vai galda, kas apkaisīts ar miltiem, tikai jāraugās, lai veltnēšanas procesā pie mīklas nepielīp pārāk daudz miltu – tie darīs cepumus cietus. Lieliski veltnēšanai noder pūdercukurs, tikai tad, ja izmanto to, gatavojot mīklu, šo saldvielu liek par trešdaļu mazāk. Mīklas plāksni vai nu sagriež ar nazi mazākos gabaliņos, vai arī izmanto spiežamās formiņas. Taču mīklu var izmalt arī caur gaļasmašīnu, kurai uzlikti speciāli uzgaļi mīklas izstrādājumu veidošanai vai izmantot konditorejas maisus ar dažādiem robotiem uzgaļiem.


Cepšana

Tā kā smilšu mīklas izstrādājumiem raksturīgs paliels pievienoto taukvielu daudzums, tad cepamā plāts nav jāietauko, nav nepieciešams arī cepamais papīrs, jo mīkla nelīp pie plāts virsmas. Būtiski ir sagatavotos cepumus nesildīt istabas temperatūrā, bet tūlīt likt sakarsētā cepeškrāsnī. Cep vidējā siltumā – +200 līdz 240 °C temperatūrā, līdz tie kļūst zeltaini brūni. Gatavos cepumus nedaudz atdzesē uz plāts un tikai tad noņem. Ja aiztiek vēl karstus, tie var salūzt, bet, ja atdzisuši auksti, tad, taukvielām sastingstot, tie reizēm pielīp pie plāts.