Vērtīgā delikatese – kalmāri

Kalmāri ir ar olbaltumvielām, vitamīniem, mikro un makro elementiem bagāta vērtīga delikatese, turklāt vēl ar mazu kaloriju saturu – 100 g produkta tikai 86 kcal. Kā tos gardi sagatavot svētku galdam? Ir daudz dažādu recepšu, taču daži pamatnoteikumi ir jāzina ikvienai namamātei. Lai nebūtu jāsūkstās, ka tos grūti gatavot, jo tas tiešām ir tikai mīts.


Tīrīšana

Var nopirkt rūpnieciski tīrītus kalmārus, taču tādus uzskata par ne tik kvalitatīviem, jo lielražošanā tie tiek pakļauti siltapstrādei un kļūst sīksti. Vidusjūras reģiona iedzīvotāji zina kā rīkoties – ja kalmāri ir saldēti, tos vispirms atkausē ledusskapī vai istabas temperatūrā un tad atlaidinātos vai svaigos kalmārus kādā traukā aplej ar verdošu ūdeni uz vienu līdz pusotrai minūtei, verdošo ūdeni nolej un kalmārus ievieto aukstā ūdenī. Rezultātā virsējā ādiņa būs ieplaisājusi un sačokurojusies un to varēs viegli noņemt. Tad atdala hordu un iekšas un šo jūras velti var sākt gatavot. Tas ir labākais paņēmiens, lai kalmāri paliktu mīksti, maigi un sulīgi.


Vārīšana

Ūdenim piemet sāli, lauru lapu, melnos piparu graudiņus, visu uzvāra un tad uz 10 sekundēm iegremdē notīrītu kalmāra fileju un tad ņem laukā. Kā ūdens uzvārās otrreiz, tajā tāpat uz 10 sekundēm iegremdē nākamo fileju utt., kamēr visi ir novārīti. Jāzina, ka šiem jūras iemītniekiem jau 3–5 minūtes ilga siltapstrāde var būt pārlieku ilga, jo iznīcina kalmāru garšu un pārvērš tos grūti sakošļājamā «gumijā».


Cepšana

Pirms cepšanas kalmārus novāra, kā minēts iepriekš, tad sagriež gredzenos vai salmiņos. Tos apmērcē mērcē, kas pagatavota, sakuļot olu ar pāris ēdamkarotēm krējuma, sāli un garšvielām, apvārta rīvmaizē un dažas minūtes – neilgāk par piecām! – apcep sakarsētā sviestā vai eļļā. Līdzīgi rīkojas, ja izmanto mīklu un fritē verdošā eļļā. Kalmārus mēdz cept arī uz grila, taču tad tie vairākas stundas jāpatur marinādē, kas pagatavota no citronu sulas, ķiplokiem, pipariem un paprikas. Cepot grilā tos aplaista ar palikušo marinādi


Pildīšana

Kalmāra ķermeni notīra, kā aprakstīts iepriekš, tad iztīra, viegli izklapē un divas trešdaļas dobuma piepilda ar pildījumu. Gala atveres aizsprauž, piemēram, ar zobu bakstāmajiem kociņiem. Pildījumam noder sēnes ar olām, dārzeņi ar rīsiem, krevetes ar sieru, pupiņas ar sīpoliem, biezpiens ar āboliem u.c. Sagatavotos pildītos kalmārus ievieto cepamajā traukā, pielej nelielu daudzumu ūdens, uzliek vāku vai pārklāj ar foliju un sautē. Pāris minūtes pirms gatavības noņem vāku vai foliju, apkaisa ar sieru, un pagaida, lai tas pakūst. Pasniedz ar dažādām mērcēm – krējuma, tomātu, riekstu, viņa vai sīpolu.

Katrā nacionālajā virtuvē pastāv savi kalmāru gatavošanas noslēpumi, taču vienu likumību ievēro visur – kalmāriem nedrīkst likt pārmēru daudz garšvielu, jo tie intensīvi uzsūc apkārtējo produktu aromātu un var ar to pārmēru piesātināties. Tāpat, pasniedzot azaidā šo jūras delikatesi, ļoti svarīgi ir izvēlēties piemērotas piedevas – rīsus, dārzeņus vai makaronus, tās bagātinot ar svaigiem dārzeņiem, citronu, olīvām, zaļumiem.