Vidusjūras vasaras glabātāji – saulē kaltēti tomāti

Saulē kaltētiem tomātiem piemīt piesātinātāka garša nekā parastajiem, tāpēc tos vajag mazāk. Šo Vidusjūras virtuves gardumu izmanto picu cepšanā, makaronu un zivju ēdienu gatavošanā, mērcēs, salātos. Pirms lietošanas notecina no tomātiem augu eļļu, taču tā nav jāizlej, jo lieliski noder parastās eļļas vietā, piešķirot ēdienam, kas tajā gatavots, vieglu saulē kaltētu tomātu garšu.

Saulē kaltē nogatavojušos tomātus – atkarībā no klimatiskajiem apstākļiem to dara 4–10 dienas. Ķirštomāti tādējādi zaudē 88% no sākotnējā svara, bet lielāki tomāti – līdz pat 93%. Parasti kaltē sarkano šķirņu augļus, taču reizēm – arī dzelteno. Pēc tam tos sastrādā pastā, biezenī vai arī uzglabā olīveļļā, kurai pievieno garšaugus – rozmarīnu, baziliku, žāvētu papriku, ķiplokus u.c. Pēc kaltēšanas tie saglabās savu uzturvērtību, tajos ir daudz likopēna, antioksidantu un vitamīnu C.

Ar šo produktu parastām brokastīm var piešķirtu dienvidu virtuves ēdienu garšas niansi!

  • Omlete: sagrieziet daiviņās pāris saulē kaltētu tomātu, nedaudz uzsildiet tos uz pannas un pārlejiet ar sagatavotu olu masu omletei.
  • Karstmaize: uz baltmaizes šķēles uzlieciet daiviņu saulē kaltēta tomāta, pārkaisiet ar Parmezāna sieru un uzcepiet.
  • Tostermaize: ļoti smalki sagriež pussauju bazilika lapiņu, 4–6 melnās olīvas un 2–3 saulē kaltētus tomātus, ar ķiplokspiedi piespiež 1–2 daiviņas ķiploku, tam visam pievieno Filadelfijas sieru un nedaudz maltu piparu, visu kārtīgi samaisa un uzziež uz tostermaizītes.