Visveselīgākais gatavošanas veids – tvaicēšana

Tā kā, vārot un cepot jebkura veida dārzeņus un produktus, daļa vitamīnu un minerālvielu izšķīst un pazūd kā nebijuši, par veselīgāko gatavošanas metodi tiek uzskatīta tvaicēšana. Par to, ko īsti nozīmē šis gatavošanas veids, cik dažādi vai vienmuļi to var lietot savās mājās un galu galā, kādas receptes izmanto, uzzināsiet turpmākajās rindkopās.

Tvaicēšanā produktus neiegremdē ūdenī, kā tas ir vārot, bet gan pakļauj tvaika iedarbībai. Tvaicēts ēdiens noteikti ir ne tikai veselīgs, bet arī garšīgs, jo produkti pēc apstrādes nav zaudējuši ne savu formu un krāsu, ne vitamīnus un mikroelementus. Vai tas būtu kartupelis, burkāns vai kāposts, itin viss pēc tvaicēšanas būs sulīgs, aromātisks un ar izteiktāku garšu.

Tvaicēt var gan ar speciāliem elektriskajiem tvaika katliem, gan arī parastā vai tam piemērotā katliņā, ievietojot metāla sietu. Tvaicējot katlā, tajā iepilda nedaudz ūdens un uzkarsē līdz vārīšanās temperatūrai. Tad katlā ievieto sietiņu ar sagatavotajiem produktiem un uzliek vāku. Katlam jābūt tādam, lai uz tā var uzkarināt sietiņu tā, lai tas negremdētos ūdenī, bet atrastos kādus pāris centimetrus virs tā. Starp citu, dārzeņus var tvaicēt arī bambusa sietiņā, kas ievietots vokpannā, tā kā dažreiz var iztikt arī bez speciāla katla iegādes, ja ir vēlēšanās izmēģināt šo gatavošanas veidu.

 

Kas jāievēro?

  • Viena no tvaicēšanas priekšrocībām ir arī tā, ka reizē var gatavot divus ēdienus – it īpaši, ja lieto šim gatavošanas veidam paredzētus katlus ar vairākām platformām. Piemēram, dārzeņus, rīsus ar gaļu vai zivi. Ja dārzeņi ir cietāki un ilgāk gatavojami, tad no sākuma tos nedaudz patvaicē vienus pašus, bet vēlāk pa virsu vai starp tiem ieliek gaļu vai zivi.
  • Elektriskajiem tvaika katliem piemīt kāds blakusefekts – tie virtuvē izdala ļoti daudz mitruma. Dažām ierīcēm var aizvērt vākā esošos lielos caurumus, pa kuriem nāk tvaiks, bet lētākiem katliem to nevar izdarīt, tāpēc jau neilgā laikā telpā gaiss kļūst krietni mitrāks.
  • Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, tvaicējot produktus, ko ieteiks ikviens tvaicējamā katla ražotājs – nevajadzētu blīvi izkārtot visus produktus, citādi tvaikam nav kur staigāt. Jo īpaši tas attiecas uz gaļas tvaicēšanu.
  • Gatavošanas procesā produktiem var pievienot garšvielas vai vēl kaut ko papildus. Taču ir jāņem vērā, ka sausās garšvielas tvaicēšanas laikā var noslīdēt. Šī iemesla dēļ ne viens vien tvaicēšanas eksperts iesaka garšvielas pievienot pēc tam, kad produkti jau gatavi vai teju gatavi.
  • Tvaicēt var ne tikai dārzeņus, šajā gatavošanas veidā pavisam citādāk un daudz gardāk garšos arī tvaicēti rīsi, makaroni un pat griķi!
  • Tvaicējot zivi vienu pašu parastā katlā ar sietu, tās garšu var lieliski papildināt, ja tvaicējamajā ūdenī ievieto smalki sagrieztus sīpolus, diļļu kātus un nedaudz sausa baltvīna.