Zivju gatavošana

Zivis vāra, sautē, cep, kā arī taisa kotlešu masu dažādu izstrādājumu un sacepumu gatavošanai.

Lai vāroties zivīm (forele, lasis) saglabātos krāsa, ūdenim pievieno etiķi – uz 1 litru ūdens 2 ēdamkarotes galda etiķa.

Ja jūras vai okeāna zivīm ir specifiska jūras smarža, tās pirms cepšanas apslaka ar galda etiķi vai ūdenī izšķīdinātu citronskābi. Var, protams, izmantot arī citronu sulu.

Zivis apsāla tieši pirms ēdiena gatavošanas, tad tās ir sulīgākas.

Zivis var vārīt arī tvaikā – apmēram 10–15 minūtes. Lai uzlabotu to garšu katliņā esošajam ūdenim var pieliet 50–100 ml baltvīna un piemest sasmalcinātus zaļumus, kā arī sīki sagrieztus sīpolus.

Ja zivis atradušās saldētavā, visvairāk vērtīgo vielu tās saglabā, ja tiek atlaidinātas ledusskapī.

Vārīt var jebkuras zivis, bet treknās ir garšīgākas. Jo mazākā ūdens daudzumā vāra, jo zivs ir gardāka. Ieteicams vārīt ne ilgāk kā 30 minūtes.

Gatavojot zivis sautētā veidā, tās sadala porciju gabalos (150–200 g) un sautē nelielā daudzumā zivju buljona, kam pievieno gurķu marinādi, baltvīnu, sēnes u.c. Saldūdeņu zivis var sautēt pienā ar bagātīgu sīpolu, burkānu, pētersīļu, diļļu piedevu. Apceptas zivis var sautēt kopā ar vārītām pupām, apceptiem dārzeņiem.

Lielas veselas zivis liek vārīties aukstā sālsūdenī, bet porciju gabalos sadalītas – verdošā sālsūdenī – uz 1 l ūdens ņem 1–2 tējkarotes sāls (vārītai zivij, kuru pasniedz aukstu, izvēlas 2 tējkarotes sāls).

Zivis cep mazā vai lielā tauku daudzumā, pirms tam tauki ir labi jāuzkarsē. Ja zivis cep lielā tauku daudzumā, tad zivju gabaliņus iemērc šķidrā mīklā. Sīkās zivis (reņģes, salakas, butes) cep nesadalītas, lielās zivis – porciju gabalos. Zivis pirms cepšanas apsāla, pārkaisa ar melnajiem pipariem vai papriku, apviļā miltos vai miltu un rīvmaizes maisījumā un iemērc sakultā olā. Miltos apviļātie gabali sākumā jāliek cepties ar ādu uz leju. Zivis cep 10–15 minūtes.