Latgaliešu Jāņu siers Pie grāmatzīmēm

Vērtējums:

Internetā un presē publicētajās receptēs Jāņu sieru parasti iesaka gatavot no piena un biezpiena, taču ik novadā ir savas tradīcijas, un dažviet Latgalē šo svētku cienastu taisa arī no svaiga piena, neizmantojot biezpienu, kuru tikai dažreiz nedaudz pieliek beigu fāzē – «kunkuļu tiesai». Ļoti svarīga, protams, ir piena kvalitāte – vislabākais ir no laukiem nākušais, pie zemniekiem nopērkamais. Ja jāiztiek ar «pudeļu pienu», ieteicams izvēlēties vistreknāko.

Nepieciešams:

  • 5–6 l piena,
  • apmēram 1 ēdamkarote citronskābes,
  • 250–300 g sviesta,
  • 5–6 olas,
  • ķimenes, sāls pēc garšas.

Dažādas piedevas

Izvēloties dažādas piedevas, var gatavot arī vairākas šī Jāņu siera variācijas. Tās pievieno pēdējā gatavošanas fāzē, kad piena masu maisa ar sviestu un olām.

  1. Ja pieliek nedaudz saberzta biezpiena, tad sierā izveidosies mazi, balti kunkulīši.
  2. Reizēm bērniem nepatīk ķimenes, kas «sprūst» zobos. Tādā gadījumā var gatavot Jāņu sierus bez tām, bet pievienot ļoti smalki sagrieztu papriku (to var arī samalt gaļas mašīnā un nospiest lieko sulu) vai sīki sakapātas dilles. Sieri sanāks krāsaini – sārteni un zaļgani.
  3. Var gatavot arī saldos Jāņu sierus, pievienojot rozīnes, sasmalcinātas žāvētas aprikozes un citus žāvētus augļus, sadrupinātus riekstus, sezama sēkliņas un nedaudz cukura.

Gatavošana:

1

Var uzmanīgi izmantot gāzes pavardu, taču vislabāk šo sieru gatavot ūdens peldē – latgalietes ņem emaljētu spaini, ielej tur pienu, un liek šo trauku lielā katlā ar verdošu ūdeni, lai piens karst. Vienlaikus pienā iemet arī ķimenes – tad tās sierā nebūs tik sausas, cietas.

2

Kamēr piens silst, atsevišķā bļodā sakuļ olas.

3

Tad pienāk ļoti atbildīgs brīdis – kad piens sāk tā kā celties, tad tajā pa drusciņai, palēnām un izkaisīti sāk birdināt klāt citronskābi. Precīzu daudzumu grūti noteikt, ir jāskatās, kurā brīdī ir gana. Tāpēc ņem koka lāpstiņu un piena «biezumus» no malas nedaudz parauš uz vidu, bet nekādā gadījumā nemaisa – ir jāvēro, kad sūkalas paliek dzeltenas. Kad tas noticis, citronskābi vairs nepievieno. Karsējot jāuzmana, lai piens nesāktu vārīties, jo tad Jāņu siers sanāks graudains.

4

Kad sūkalas ir izveidojušās, tās notecina – caurdurī ieklāj marli un ielej masu. Jāņem vērā, ka ķimenes reizēm nosēžas lejāk. Turklāt iegūto šķidrumu var izmantot – gan kā dzērienu, it īpaši tiem, kas vēlas tievēt, gan kā piedevu, gatavojot pankūku vai pīrādziņu mīklu, gar arī skaistumkopšanas nolūkā mazgāt seju.

5

Kamēr piena masa notekas, kastrolī sagriež un sāk karsēt sviestu. Jo piens liesāks, jo sviesta nepieciešams vairāk. Tas piedod sieram vijīgumu, ja sviestu žēlos, tad Jāņu siers sanāks ciets un griežot drups. Katlā pie sviesta liek notecināto masu un cītīgi maisa. Maisot pievieno olas, sāli pēc garšas un arī citas piedevas, ja ir vēlēšanās. Kad siers ir pietiekami izkarsis, sāk pukšķēt, taisīt «buļ-buļ», tad masu liek marlē un novieto zem sloga, lai atdziest.

Pievienojiet savus komentārus

Citas receptes no sadaļam Svētki, Līgo svētki

Maršmelovi

Maršmelovi I Nepieciešams: 3 olu baltumi, šķipsna...