Mājās gatavots olu liķieris Pie grāmatzīmēm

Vērtējums:

Plaša liķieru izgatavošana aizsākās viduslaikos, kad alķīmiķi, ārsti un mūki meklēja dzīvības eliksīru. Tā radās liels daudzums mūsdienās pazīstamu šī tipa dzērienu, tostarp arī tādi, kas nosaukti to reliģisko apvienību vārdā, kur pirmoreiz tikuši izveidoti. Liķieri mēdz būt 15–75 grādus stipri un satur vismaz 100 g cukura vienā litrā dzēriena. Tos iedala stiprajos, deserta un krēmveida un lieto gan neatšķaidītus, gan arī dažādos kokteiļos, tāpat arī izmanto dažādu ēdienu gatavošanā.

Viens no pazīstamākajiem olu liķieriem ir spilgti dzeltenais nīderlandiešu dzēriens «Advokāts», ko ražo arī Austrijā un citur, tā nosaukumi – «Advocat», «Advocaat», arī «Advokaat». Mūsdienās to gatavo no vīnogu brendija, olu dzeltenumiem, cukura un piena. Dzēriens izceļas ar viendabīgu konsistenci un samtainu garšu, tas ir 14–20 grādus stiprs un līdzinās stiprinātajiem vīniem.

Leģenda vēsta, ka sākotnēji šo liķieri brūvējuši Brazīlijas indiāņi, izmantojot raudzētu brāgu, medu un avokado augļus – no tiem dzēriens ieguvis savu nosaukumu, kas nepavisam nav saistīts ar jurisprudenci. Portugāļu kolonizatori pārņēma tā izgatavošanas tehnoloģiju, taču uz Veco pasauli atvestie avokado stādiņi neieauga. Tāpēc no indiāņiem iegūtajā receptē šo augli aizstāja ar olu dzeltenumiem, kā arīdzan pievienoja brendiju un cukuru. Sanāca dzeramais, kas bija ļoti līdzīgs tam, ko lietoja brazīliešu iedzimtie. Oriģinālais «Advokāts» ir tik biezs, ka vienu pašu to parasti pasniedz ar karotīti. To bieži atšķaida ar gāzētu limonādi un laima sulu vai vienkārši ar pienu.

Mūsdienās zināms daudz dažādu ola liķieru recepšu. Lai arī daudzi tos gatavo, izmantojot spirtu, taču brendija garša ir maigāka un niansētāka. Protams, der arī degvīns, viskijs vai konjaks. Tāpat piena vietā var lietot iebiezināto pienu vai saldo krējumu. Lai liķiera garša izpaustos visiansētāk, ieteicams pēc pagatavošanas to vismaz vienu nedēļu noturēt, ik dienas sakratot.

 

1. variants

Nepieciešams:

  • 1 litrs piena,
  • 900 g cukura,
  • 6 olu dzeltenumi,
  • 250–300 ml spirta.

Gatavošana:

Olu dzeltenumus saputo ar 6 ēdamkarotēm cukura. No piena un atlikušā cukura izvāra sīrupu. Sīrupu atdzesē un, lēni maisot, iejauc saputotajās olās. Tāpat lēnām pielej spirtu. Liķieri ik pa laikam apmaisa. Pēc vairākām stundām dzērienu iepilda pudelēs un aizkorķē. Jo ilgāk liķieris uzglabājas, jo labāku garšu tas iegūst.

 

2. variants

Nepieciešams:

  • 1 litrs piena,
  • 700 g cukura,
  • 1 paciņa vaniļas cukura,
  • 6 olu dzeltenumi,
  • 400 ml brendija.

Gatavošana:

Katliņā uzvāra pienu ar lielāko daļu cukura (atstāj 6 ēdamkarotes cukura) un vaniļas cukuru. Piena sīrupu lej lielā bļodā, lai atdziest, un tikām 6 olu dzeltenumus kārtīgi sakuļ kopā ar 6 ēdamkarotēm cukura. Kad piena sīrups atdzisis, tajā iemaisa sakultos olu dzeltenus un lēnām pielej klāt brendiju. Visu kārtīgi samaisa kopā un noliek maliņā «atpūsties». Ik pa laikam liķieri apmaisa un pēc pāris stundām to pilda pudelēs, aizkorķē un liek ledusskapī.

 

3. variants

Nepieciešams:

  • 7 olu dzeltenumi,
  • 300 g pūdercukura,
  • 1 paciņa vaniļas cukura,
  • 500 ml saldā krējuma,
  • l litrs ruma vai spirta.

Gatavošana:

Olu dzeltenumus saputo ar 100 g pūdercukura un vaniļas cukuru. Katliņā uzvāra saldo krējumu ar 200 g pūdercukura, atdzesē un tad lēnām pievieno saputotas olas un rumu. Liķieri ik pa laikam apmaisa. Pēc pāris stundām dzērienu iepilda pudelēs un aizkorķē.

Pievienojiet savus komentārus

Citas receptes no sadaļam Lieldienas, Dzērieni, Alkoholiskie