Siers svētkos un pēc svētkiem Pie grāmatzīmēm

Vērtējums:

Neatņemama vasaras saulgriežu svētku sastāvdaļa ir siers, kas vieniem tiek iegādāts veikalā, bet citi ievēro tradīcijas un gatavo jeb sien to paši. Ja līdz šim roka siera siešanā vēl nav iemēģināta, tad ikvienai pavarda saimniecei ir vērts to izmēģināt. Bet, ja pēc svētkiem pāri palikuši siera rituļi, noteikti noderēs kāda ideja kā to gardi izmantot bez ierastās uzkodu plates.

 

Siera gatavošanas knifiņi

Varētu domāt, ka siera gatavošana ir sarežģīta, taču ne velti kādreiz sieru gatavoja teju katrā latviešu sētā – vajadzīgas vien dažas sastāvdaļas. Lielākā darba artava ir gatavošanas process, ko arī var apgūt ikviens, galvenais ir griba.

  • Viens no pamatnoteikumiem siera gatavošanā, lai vai kāda recepte tiktu izmantota – pienam ir jābūt treknam. Un te noteikti nederēs veikalā nopirktais treknākais piens – jādodas uz tirgu pēc īsta lauku piena vai jābrauc ciemos pie kāda, kam ir kūts. Bez tā, ka piens ir trekns, tam jābūt arī svaigam, un tas jau ir pusceļš līdz gardam rezultātam.
  • Ja siera gatavošanā izmanto biezpienu, tam jābūt pēc garšas nedaudz skābenam – tādi būs vājpiena biezpieni. Arī šajā sakarā jāievēro – veikalā pirktais biezpiens nederēs! Tas pats attiecas uz olām – ja receptē vajadzīgas olas, izvēlieties lauku olas.
  • Ja sūkalas ir pienainas, tad papildus jāpievieno citronu sula vai etiķis, atkarībā no tā, kas izmantots receptē.
  • Sieram jānostāvas zem sloga un jāļauj notecināt sūkalas.

Siera gatavošanas tradīcijas ir dažādas – autentiska recepte ir ar treknu pienu un etiķi vai citronskābi vai citronu sulu, tikpat populārs ir siers, kas gatavots no biezpiena, olām, skābā krējuma un pat kefīra. Ja izmanto recepti, kur ir olas un sviests, tad ziniet – jo vairāk šo sastāvdaļu, jo mīkstāks būs siers.

Lai vai kāda būtu recepte, svarīgi neaizmirst par garšvielām – bez tām siers garšos pēc pliekanas gumijas. Sieram vajag labi daudz sāli, ar tējkaroti var pat nepietikt, taču ļoti labi papildus derēs arī ķimenes. Mūsdienīgākām variācijām izmēģiniet kaltētus garšaugus, baziliku, paprikas pulveri, kuminu, amoliņu, citronpiparus, timiānu un citus labumus. Vēl interesantākam gala rezultātam var pievienot saldas piedevas – kanēli, vaniļu, riekstus, žāvētus augļus, kaltētas ogas vai piparmētru, arī šādas variācijas nav peļamas. Pats galvenais nepalikt svētkos bez siera, pārējais lai paliek garšu kārpiņu pārziņā.

 

Kur likt pāri palikušo sieru

Ja nav sveša situācija, kad pēc svētkiem pāri palikuši siera rituļi, ko sadāvinājuši viesi, jāmeklē radošas idejas. Protams, var jau ēst sieru tādu, kāds tas ir, bet daudz jau tā neapēdīs, turklāt drīzi vien apniks. Jāņu siers lieliski garšo cepts un panēts – ja ir vairāk laika, apviļā olā un rīvmaizē, cep uz pannas, bet, ja negribas ķēpāties, to var cept vai grilēt pašu par sevi un pievienot salātiem vai ēst tāpat ar kādu ievārījumu – jā, ar saldu ievārījumu garšos ļoti labi!

Pāri palikušo sieru var izmantot karstmaižu gatavošanā, pievienot omletei, sāļam pīrāgam, cepot picu, pīrādziņus, cepumus vai ar bagātīgu kārtu siera pārbērt sacepumu. Bez tā visa sieru var arī iemarinēt – vajadzēs vien garšvielas, augu eļļu un kādu slēgtu trauku. Šādi iekonservējot sieru, tas ilgāk glabāsies, turklāt tik pagatavota izcila uzkoda, ar ko kādu reizi var pārsteigt negaidītus viesus.

Pievienojiet savus komentārus

Citas receptes no sadaļam Svētki, Lieldienas

Maršmelovi

Maršmelovi I Nepieciešams: 3 olu baltumi, šķipsna...