Rasols, saukts arī par rosolu Pie grāmatzīmēm

Receptes autors: Armands Avens
Vērtējums:

Kas ir latviešu svētku galda neatņemama sastāvdaļa ? Protams, ka rasols. Vai tās kāzas, vai bēres, vai lielas jubilejas – rasola bļoda stāv galda viducī. Vispirms, kā tad īsti jāsaka – rasols vai rosols? Viens teiks «rasols» un piesauks valodnieku likumu pantus, cits «rosols» un kā pierādījumu uzrādīs lērumu pavārgrāmatu. Man tas šķiet vienkārši – kā nu kurā letiņu nostūrī iegājies, tā nu arī saka. Galvenais tomēr ir to pagatavot.

Rasola paveidu ir lērums: kāds liks žāvētu šķiņķi, nevis desu, viens izmantos krējumu, otrs majonēzi, bet trešais – abus, vēl kāds papildus pievienos siļķi vai piegriezīs vārītu bieti – to gan neatzīstu, jo biete te bezjēgā «krāso». Recepti ikviens var mainīt pēc sava prāta, bet pamatlikums rasolam viens – izejvielu kvalitāte. Ir stulbi iedomāties, ka, nopērkot lētāko «akcijas» desu, majonēzi un gurķu burku, sanāks rasols – kaut kas jau sanāks, bet par rasolu tādu savārstījumu saukt nevarēs... Tādēļ atmetam pārlieku taupību un skatāmies nevis uz cenu, bet tikai uz kvalitāti!

Savukārt man rasola gatavošanā ir trīs likumi. Pirmkārt, kartupeļus vārām ar mizu, jo tas piedod tādu garšu, ko neviena garšviela neaizstās. Otrkārt, jāizmanto tikai un vienīgi skābēti gurķi, jo marinēti gurķi rasolā galīgi neder, un, ja vēl ir iespēja dabūt paša skābētus, tad garšu bauda garantēta. Treškārt, visas sastāvdaļas, izņemot sīpolu – to smalcina vēl smalkāk –, griežam zirņa lielumā: jo viendabīgāk būs, jo labāk. Par daudzumiem un proporcijām skatām paši – tā, lai sīpols, zirnīši, gurķi un olas ir daudzmaz vienādi, desas vai gaļas – vairāk, bet kartupeļu – divas reizes vairāk. Tomēr viss visnotaļ liekams «uz aci» – gribam vairāk gurķēnu? Nu lūgtum!


Nepieciešams:

  • kādi 8 tupeņi – izvēlamies miltainākus,
  • 5 olas,
  • 0,5 kg labas «Doktordesas»,
  • 1 sīpols,
  • apmēram 3 skābēti gurķi,
  • 2 burkāni,
  • laba majonēze,
  • skābs krējums,
  • zaļie zirnīši,
  • sinepes vai mārrutks, vai sīvs zaļais čili pipars,
  • ja gribas, tad arī kādu zaļumu saišķis ko pārkaisīt pāri.

Gatavošana:

1

Liekam vārīties tupeņus un burkānus. Kad tupeņi mīksti – tas atkarībā no izmēra ir kādas 30–40 minūtes – ļaujam tiem atdzist un nomizojam.

2

10–15 minūtes novārām olas – lai ir pavisam cietas. Kad tās padzisušas, izlobām no olām dzeltenumus – tos noliekam atsevišķi, bet baltumus sagriežam «zirņa lielumā».

3

Smalki sagriežam sīpolu – tā ir vienīgā no sastāvdaļām, ko vajag izteikti smalki sagriezt. Tad ķeramies pie lielās pārējo produktu griešanas – sagriežam zirņa izmēra kubiņos desu, gurķus, kartupeļus un burkānus.

4

Pie olu dzeltenumiem liekam klāt kādas 4–5 ēdamkarotes krējuma un visu rūpīgi saspaidām viendabīgā masā. Iejaucam vai nu sinepes, vai mārrutkus, lai iegūtu īsteni «jiptīgu» mērci. Pats pēdējā laikā esmu iecienījis zaļos čili piparus – tie ir kā radīti rasolam.

5

Visas sastāvdaļas beram rasola bļodā un lejam virsū aso krējuma mērci. «Šķidrumainībai» papildus pievienojam labu majonēzi un maisām, maisām, maisām... Ja nepietiek ar gurķu sāļumu, piešaujam sāli pēc garšas. Ja prasās vēl asuma, pieberam piparus. Un īsts rasols ir gatavs.

Pievienojiet savus komentārus

Citas receptes no sadaļam Salāti, Gaļas salāti, Svētki, Ziemassvētki

Siļķu salāti

Nepieciešams (4 porcijām): 200 g gabaliņos sagrieztu marinētu...