Aktinīdiju un bumbieru ievārījums Pie grāmatzīmēm

Vērtējums:

Mūsu dārzos ir ieaudzēti dažnedažādi augi, kas dod interesantus ēdamus augļus vai ogas. Viens no tiem – aktinīdijas. Latvijā tās aug dažādas, viena no vēlāk ražojošajām ir asā aktinīdija, kurai ogas ienākas septembra beigās un oktobra sākumā. Šogad tiku pie nepilna kilograma šo mazo zaļo odziņu un sāku prātot, kā lai labāk tās saglabā ziemai. Dažas visai vienveidīgas receptes atradu internetā. Ogas iesaka žāvēt – atgādināšot rozīnes, citviet rekomendē gatavot cukura sīrupā, bet kādā receptē – savārīt kopā ar ķirbjiem, pēdējos ņemot kādu trešo vai ceturto daļu no aktinīdiju daudzuma. Zinu, ka reizēm ar ķirbjiem mēdz vārīt brūklenes – garša tā pati, bet sanāk vairāk masas. Tomēr izlēmu izmēģināt ko citu.

Man vienmēr garšojuši svaigi bumbieri, savukārt to ievārījums šķitis nedaudz pliekans, neinteresants. Tāpēc sagatavoju krājumus ziemai no vēl pacietiem rudens bumbieriem un jau stipri gatavām aktinīdijām. Kopā, mizojot un griežot bumbierus, tīrot aktinīdijas un veicot citas ar to gatavošanu saistītas darbības, pagāja apmēram divas stundas, ieguvums – trīs puslitra burciņas ļoti interesantas saldi skābenas garšas ievārījuma. Lai arī tajā ir saskatāmas košas, melnas sēkliņas, ēdot tās netraucē. Receptē norādītais daudzums bija tas, kas atradās manā rīcībā, bet to katrs var mainīt pēc savām iespējām un garšas.


A, 120 min, 1,5 litri

Nepieciešams:

  • 1,1 kg nomizotu bumbieru,
  • 0,8 kg aktinīdiju,
  • 0,7 kg cukura.


Vērtīgās aktinīdijas

Aktinīdijas satur daudz dažādu vērtīgu vielu, dažas no tām – vairāk nekā citi augļi un dārzeņi. C vitamīna aktinīdijās ir daudz vairāk nekā citrusaugļos vai upenēs, bet šis vitamīns, kā zināms stiprina imunitāti. Šīs ogas satur karotīnu, kurš labvēlīgi ietekmē redzi. Daudz tajās ir arī kālija, kas nepieciešams normālai sirds un asinsvadu sistēmas darbībai.

Aktinīdijas satur fermentus, kuri veicina gremošanas trakta darbību, vienlaikus novēršot dedzināšanas un smaguma sajūtu kuņģī, kā arī novērš avitaminozi, noder par vieglu vēdera izejas veicinātāju un ir labs vielmaiņas procesu regulētājs. Aktinīdiju sēkliņas satur daudz vērtīgu taukskābju.

Bioloģiski aktīvās vielas, ko satur aktinīdijas, saglabājas arī pēc kaltēšanas vai sasaldēšanas. Svaigus un konservētus augļus izmanto sulu, kompotu, ķīseļu, želeju, ievārījumu, pastilu un marmelādes pagatavošanai.

Gatavošana:

1

Vispirms nomizo bumbierus, izgriež serdes, ieliek notīrītos augļus katlā, pielej pusglāzi ūdens un ļauj, lai tie uz mazas uguns virst.

2

Pa to laiku nomazgā aktinīdijas – liela daļa no pušķīšiem ogu galā noskalojas, bet pārējos un kātiņus vēl negatavajām ogām nokniebj vai nogriež ar šķērēm. Lai nebūtu ilgi jāvāra un saglabātos vairāk vitamīnu, ogas izmaļ gaļasmašīnā.

3

Pazaļie bumbieri vārot gan bija tapuši mīkstāki, taču tomēr vēl bija pacieti. Tāpēc es to ar blenderi katlā viegli sablenderēju – tā, lai vēl nedaudz paliek kādi gabaliņi.

4

Pēc blenderēšanas bumbieru masu uzvāra, tad pievieno aktinīdiju masu, vēlreiz uzvāra un ļauj nedaudz pavārīties.

5

Pievieno cukuru pēc garšas, to maisot izkausē, tad ļauj uz lēnas uguns pavārīties, līdz parādās putas.

6

Noputo un tūlīt pilda kārtīgi izmazgātās un cepeškrāsnī izkarsētās burkās līdz pat «lūpai», tas ir, līdz pašai, pašai augšai. Ja kas pārlijis pāri, ar papīra dvieli noslauka, burkas aizskrūvē ar novārītiem skrūvējamajiem metāla vāciņiem. Apgāž otrādi un kādu laiku tā patur.

Pievienojiet savus komentārus

Citas receptes no sadaļas Konservēšana