Klasiskais rasoļņiks   Pie grāmatzīmēm

Receptes autors: Armands Avens, www.fotoreceptes.lv
Vērtējums:

Rasoļņiks ir no viena klasiskākajām krievu virtuves zupām – vienkārša un sātīga «tautas» zupa. Kā jau pats nosaukums vēsta, šai zupā būtisku lomu spēlē skābēti gurķi un to sāļskābais «rasols», kas rada noteiktu garšu. Šeit nederēs veikala gurķu burkas – tikai dabīgi mucās skābēti gurķi un to sālījums dos īpatnējo skābumu.

Zupas recepte ir ārkārtīgi vienkārša, bet pagatavošana prasa laiku un pacietību, jo vienu un to pašu lietu var pagatavot sasteigti – «kā nu pagadās» – vai lēnām, nesteidzoties un izmantojot visu sastāvdaļu garšu buķeti. Kad izdodas sagādāt labus skābētus gurķīšus, ķeramies klāt gatavošanai.

 

Nepieciešams

(uz 5 litru katlu):

  • 3 skābēti gurķi un 200–300 gramu «rasola» jeb sāļā skābēšanas šķidruma – pamatam,
  • 600 g teļa gaļas ar kaulu – buljonam,
  • 100 g grūbu – piedevai,
  • 3–4 tupeņi – zupas masai,
  • 2 burkāni – saldumam,
  • 2 sīpoli – asumam,
  • 1 selerijas sakne – garšai,
  • maziņš pikucis sviesta – cepšanai,
  • pētersīlis – zaļumiem,
  • melnie piparu graudi, smaržīgie pipari, lauru lapas un krējums (sāls nav vajadzīga, tā nāks no rasola un gurķiem).  

Gatavošana:

1

Vispirms sagatavosim grūbas mērcēšanai – skalojam tās vairākos ūdeņos, līdz ūdens vairs nekrāsojas pienaini balts. Kad grūbas tīras, aplejam tās ar verdošu ūdeni un noliekam maliņā, lai mērcējas kādas divas stundas, kamēr vārās buljons.

2

Sākam ar zupas pamatu – buljona vārīšanu. Rasoļņikam ieteicams teļa gaļas gabals ar kauliņu, kas satur smadzenes.

3

Liekam gaļu katlā, 3–4 litrus auksta ūdens virsū, un uguni apakšā. Kad ūdens uzvārās, sākam kauju ar putām, rūpīgi nosmeļot nost visu drazu. Tad pieliekam nomizotu burkānu, sīpolu, melnos piparus, smaržīgos piparus, samazinām uguni, lai viss viegli, viegli burbuļo, uzliekam necieši pāri vāku, un lai viss virst divas stundas.

4

Kad stundas divas pagājušas, velkam no buljona laukā sīpolu un burkānu – tie savu garšu jau ir atdevuši. Uzmanīgi izceļam gaļu un noliekam maliņā, lai nedaudz atdziest.

5

Vēl pāris reizes noskalojam grūbas. Kādēļ ar tām tāda ņemšanās? Ja grūbas rūpīgi neizskalos, tad tās dos duļķaini zilu zupas toni. Beram grūbas buljonā, nedaudz palielinām karstumu, un lai viss vārās vismaz minūtes 40.

6

Sagatavojam burkānu, sīpolu un gabalu selerijas saknes – ar asu nazi visu sagriežam mazos kubiciņos. Nekādas rīvēšanas! Tikai grieztas sastāvdaļas saglabās formu un neizšķīdīs pļeckā. Izkausējam uz pannas piciņu sviesta un liekam burkānu, sīpolu un seleriju apcepties, līdz viss ir mīksts un zeltains. Tad noliekam pannu maliņā.

7

Nomizojam tupeņus un arī tos sagriežam nelielos kubiciņos. Kad grūbas tuvojas gatavībai, liekam buljonam klāt tupeņus. Sagriežam gabaliņos atdzisušo gaļu un – iekšā buljonā. Tāpat pievienojam malā noliktās pannas saturu – sautētos burkānus, sīpolus, selerijas. Lai viss izvārās līdz gatavībai.

8

Tikām nomizojam gurķus un sagriežam tos nelielos kubiciņos. Ja gurķi gadījušies pārauguši ar lielām sēklām, tad tās izgriežam laukā. Kad grūbas, kartupeļi, sautējums ir novārījies mīksts, kā pēdējos liekam klāt gurķus. Tie nāk pašās beigās, jo skābā vidē zupas sastāvdaļas neizvārīsies līdz gatavībai. Pienācis pats nozīmīgākais mirklis – lejam zupai klāt gurķu rasolu, radot rasoļnikam raksturīgo sāļskābo garšu. Šī šķidruma daudzums atkarīgs no katra paša vēlmes, bet parasti pietiek ar 200–250 gramiem.

9

Sakapājam pētersīļu zaļumus. Kad zupa uzmet burbuli, beram tos klāt un piemetam pāris lauru lapu. Uguni nost, vāku virsū, un lai viss ievelkas minūtes 15. Tad – uz šķīvja, un krējumu klāt!

Pievienojiet savus komentārus

Citas receptes no sadaļam Zupas, Gaļas

Ķirbju zupa

Nepieciešams: 1 kg ķirbja, sviests, baltvīns, ķiploki,...