Nepieciešams:
Visbiežāk uzturā lieto vārītas bietes. Lai vārot tās nezaudētu garšu un sulīgumu, saknes nemizo un neapgriež ne sakņu galiņu, ne lapu pamatnes vietu – pirms tam tikai kārtīgi nomazgā. Nepieciešams izvēlēties piemērota tilpuma trauku, lai paliktu mazāk vietas gaisam. Bietes liek vārošā ūdenī un vāra apmēram stundu aizvākotā katlā, lai mazinātu vitamīnu zudumu. Sāls vārīšanas laikā pasliktina biešu garšu, tāpēc to nepievieno. Ilgi vārot bietes zaudē krāsu – no sarkanām kļūst dzeltenīgi brūnas. Lai to novērstu, vārāmajam ūdenim pievieno nedaudz etiķa, citronskābes, citronu sulas vai skāba kvasa. Savukārt buljonam vai zupai, kurā vāra bietes, to krāsas saglabāšanas nolūkā var piemest nedaudz cukura – pustējkaroti uz 2 litriem ūdens.
Vismazāk vērtīgo vielu bietes zaudē, ja tās cep cepeškrāsnī, turklāt to garša tad ir izteiktākā. Arī pirms cepšanas saknes nemizo, tikai nomazgā un tad visapkārt apņem ar folijas loksni, rūpīgi ievīsta tajā. Cep līdz 200–220 °C temperatūrai sakarsētā cepeškrāsnī apmēram tikpat ilgi, cik vārītu – kādu stundu. Izņem, padzesē tik, lai varētu nomizot un tūlīt pat to arī izdara – pavisam atdzisusi miza grūtāk lobās nost.
Tradicionāli vārītas vai ceptas bietes izmanto zupās un salātos, taču tās var lietot arī kā gaļas un saldo ēdienu sastāvdaļu. Biešu sula lieliski noder par krāsvielu ēdienu iekrāsošanai, piemēram, glazūras ietonēšanai rozā krāsā. Arī svaigas bietes var izmantot ēdienu un dzērienu gatavošanā, tomēr jārēķinās ar biešu specifisko garšu un iedarbību uz organismu – piemēram, biešu sulu pirms lietošanas pārtikā iesaka dažas stundas noturēt ledusskapī.
Zupas un salātus var gatavot ne tikai no bietēm, bet arī no jauno bietīšu lapām. Starp citu, šo sakņaugu bija iecienījuši senie romieši, un viņi biešu lapas pirms ēšanas mērcēja piparotā vīnā.
Vispirms sagatavo bietes – nomazgā, katru atsevišķi ievīsta folijas loksnē un ievieto cepeškrāsnī 200–220 °C temperatūrā. Cep apmēram stundu vai nedaudz ilgāk, līdz bietes ir mīkstas. Izceptas izņem laukā, nedaudz padzesē, tad nomizo un sasmalcina.
Pa to laiku nomizo, sasmalcina kartupeļus – tos attiecībā pret bietēm ņem mazāk – un liek vārīties buljonā. Pārgriež uz pusēm un iztīra no sēklām čili piparu, nedaudz sasmalcina un pievieno kartupeļiem, piemet sāli, piparus pēc garšas.
Kad kartupeļi mīksti, katlu ņem nost no pavarda, piespiež citronu sulu (tas vajadzīgs, lai bietes nezaudētu savu sarkano krāsu), pieliek izceptās bietes un ar blenderi visu sablendē vienmērīgā masā. Tad katlu novieto uz pavarda un vēlreiz uzvāra.
Bumbierus nomizo, izņem serdes, sagriež kubiņos. Uz pannas sakarsē nedaudz eļļas un sviesta, tur novieto sasmalcinātos bumbierus, apkaisa ar nelielu daudzumu cukura un uz straujas uguns apmaisot karamelizē.
Zupu salej šķīvjos, pievienojot skābu vai saldu krējumu. Virsū iedrupina nedaudz zilā sieru un pievieno klāt karamelizētos bumbierus. Pēc vēlēšanās var rotāt ar kādiem zaļumiem, bet sieru un bumbierus – pasniegt atsevišķā trauciņā.